Віра Христова на Поділлі зародилась ще у давні часи. За переказами, в селі Лядова (південь Вінницької області) в XI столітті преподобний Антоній Печерський спорудив монастирську церкву, де згодом утворилася обитель. Кам'янець-Подільська єпархія – одна з найдавніших на південному заході Русі, заснована 1795 року. Територіально Вінницька й Хмельницька області входили до складу Подільської єпархії.

Чимало видатних ієрархів очолювали Подільську кафедру протягом 200-літньої історії. Один із перших – архієпископ Подільський і Брацлавський Iоанникій. 1797 року було відкрито Подільську духовну семінарію, яка згодом прославилася своїм високим рівнем освіти.

Подільські єпископи мали спочатку вікарного єпископа Вінницького, а потім єпископа Балтського. Одним із видатних вікарних архієреїв у 1851-1857 роках був єпископ Вінницький Макарій (Булгаков).

У другій половині ХІХ ст., не зважаючи на русифікаторський тиск з боку керівництва Російської Православної Церкви, краща частина священства на Поділлі все ж таки продовжувала вивчати і шанувати місцеві традиції, прагнули проповідувати рідною мовою, використовувати її за богослужінням, добивалися перекладу Святого Письма українською мовою. Тому, коли розпочався рух за Автокефалію Української Церкви, то на Поділлі було зорганізовано понад 200 парафій УАПЦ (20-ті роки ХХст.).

Вінницька єпархія Української Православної Церкви Київського Патріархату створена в 1992 році в межах Вінницької області. З початку заснування єпархія пройшла складний і нелегкий шлях становлення. Але за цей час побудовано велику кількість храмів, зорганізовано на сьогодні 327 релігійних громад, які об’єднані у 27 благочинь. Тільки за останні декілька років побудовано і освячено 10 нових храмів.

У м.Вінниці діє Вінницьке єпархіальне управління, а в центральному Кафедральному храмі Нерукотворного Образа Господа нашого Ісуса Христа кожний день звершуються ранішні і вечірні богослужіння.
При парафіях діє 25 недільних шкіл.
Вінницькою єпархією (з березня 2013 року) керує Високопреосвященний МИХАЇЛ, архієпископ Вінницький і Брацлавський.
Єпархія бере активну участь у громадському житті області. Неодноразово представників Вінницької єпархії запрошують на різні конференції, виставки, громадські заходи, на радіо і телебачення.

З початком Вітчизняної війни на Сході України у 2014 році духовенство та віруючі Вінницької єпархії активно допомагають нашим військовим та переселенцям з Криму і Донбасу, як фінансово, так і матеріально.

При єпархії діють такі відділи: молодіжний, паломницький, у справах із Збройними силами України та військовими формуваннями, соціального служіння. Створено також офіційний сайт cerkva.vn.ua, на сторінках якого висвітлюється діяльність і життя Вінницької єпархії.