УПЦ КП звернулась до УАПЦ з роз’ясненням позиції щодо об'єднання

Глава УПЦ Київського Патріархату Патріарх Філарет за дорученням Священного Синоду звернувся до Української Автокефальної Православної Церкви з метою роз’яснити позицію Київського Патріархату в справі церковного єднання, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на сайт УПЦ КП.

Патріарх Філарет нагадав, що відповідні Комісії обох Церков схвалили спільне рішення, яким пропонується 14 вересня цього року провести спільний Об’єднавчий Помісний Собор, хоча УПЦ КП пропонувала провести його не відкладаючи, 24 липня, "щоби ювілей 1000-ліття упокоєння рівноапостольного князя Київського Володимира святкувати разом, як єдина Церква", в той час як Комісія УАПЦ пропонувала час Покрова Пресвятої Богородиці.

14 вересня – компромісна дата, зауважує глава УПЦ КП і попереджає, що "перенесення Собору на більш пізній час означатиме лише одне – спробу затягнути справу і не допустити об’єднання".

"Тому нас тривожить, що визначений у Підсумковому рішенні час – до 30 червня цього року, до якого наш Синод і ваш Архієрейський Собор мали прийняти ухвалу про скликання Об’єднавчого Собору, вже порушується. Хоча дата до кінця червня була спільно схвалена саме на пропозицію з боку Комісії УАПЦ. Наш Синод прийняв рішення ще 18 червня. Із засобів масової інформації ми знаємо, що Архієрейський Собор УАПЦ, який мав відбутися до кінця червня, запланований на 9 липня. Сподіваємося, що це відходження від попередніх домовленостей має лише технічний характер", – йдеться у зверненні.

Далі Патріарх Філарет зупинився на принципових питаннях, які стосуються самого об’єднання.

"Нам здається самоочевидним, що об’єднання означає – об’єднання. Тобто таку подію, після якої дві Церкви стають однією Церквою. Моделі, які передбачають, що по суті після декларування об’єднання все залишається так, як є дотепер, не означають об’єднання", – підкреслюється у заяві. Наголошується, що модель єднання Московської Патріархії та РПЦЗ щодо збереження самоврядування останньої "навряд чи насправді буде сприйнята вами", бо "самоврядування отримали виключно єпархії РПЦЗ, розташовані у діаспорі, поза окресленими Московською Патріархією межами, які вона називає «своєю канонічною територією». Ніде на цій «канонічній території» ніяких автономних структур не існує. Після підписання Акту про об’єднання був визначений п’ятирічний перехідний період, під час якого парафії РПЦЗ на «канонічній території» Московської Патріархії були підпорядковані окремому вікарію Патріарха, призначеному з єпископів РПЦЗ. Після п’ятирічного періоду ці парафії автоматично були включені до скалу єпархій РПЦ, а вікарний єпископ був звільнений на спокій".

Натомість в УПЦ КП пропонують "збереження всіх реально існуючих структур УАПЦ – єпархій, вікаріатів, деканатів. Архієреї зберігають управління тими самими парафіями, якими вони керують і зараз. Всі декани та настоятелі залишаються на своїх посадах і підпорядковуються тим самим архієреям, які керують ними і тепер".

Наступне питання – назва Церкви. "Слід розуміти, що у цій справі всі ми повинні враховувати не лише наші теоретичні побажання, але і реалії українського законодавства, – говориться у заяві Філарета. – Повна зміна офіційної назви на «Українська Автокефальна Православна Церква Київський Патріархат» означатиме для кожної єпархії, монастиря та парафії, тобто для понад 6000 зареєстрованих релігійних організацій обох наших Церков, не лише реєстрацію змін до статуту, але і нове оформлення всіх правоустановчих і майнових документів – від змін в держреєстрі юридичних осіб, змін у актах на землю, документах на храми й інше майно до змін в угодах на постачання комунальних послуг і заміну печаток. Не думаю, владики, отці і браття, що ви насправді хочете наново проходити всі ці юридичні процедури лише тому, що є думка, ніби така назва є кращою".

УПЦ КП пропонує зберегти назву «УПЦ Київський Патріархат» для Церкви в цілому, але всі єпархії, монастирі, парафії, які бажають зберегти свою назву «УАПЦ», зберігатимуть її. "Достатньо буде лише внести до статуту одне доповнення щодо приналежності релігійної організації до об’єднаної Церкви", – запевняє глава УПЦ КП.

Питання Предстоятеля єдиної Церкви пропонується визначити шляхом голосування на Соборі. УПЦ КП пропонує "голосуванням Собору визначити, хто з двох нинішніх Предстоятелів очолює об’єднану Церкву. Інший Предстоятель, який не буде обраний, входить до складу Священного Синоду як його постійний член".

Щодо складу делегатів Об’єднавчого Помісного Собору, то УПЦ КП пропонує делегатів обирать на рівноправній основі, щоб вони представляли рівне число тих, хто їх делегує.

"...Зараз ми очікуємо, що УАПЦ прийме рішення про скликання 14 вересня Об’єднавчого Помісного Собору і всі питання з його підготовки далі будуть опрацьовані спільною Передсоборною комісією", – висловляє надію Патріарх Філарет.

Він, між іншим, звертає увагу, "як голосно почали виступати різні представники Московського Патріархату, критикуючи наш об’єднавчий процес та досягнуті домовленості. Вони відчувають, що наше об’єднання реально наблизить той час, коли Москва остаточно втратить свою духовну владу в Україні".

Також глава УПЦ КП особливо наголошує на тому, що "за нашими заявами та діями уважно слідкує Константинопольська Мати-Церква і Вселенський Патріарх".

"Переконаний, що затягування об’єднавчого процесу, висунення нових, додаткових, завідомо неприйнятних умов – все те, що не раз відбувалося у минулому, – не лише українському народу, але і Вселенському Патріарху покаже, хто відповідально ставиться до майбутнього Української Церкви, а хто – ні. Впевнений, що справа розбудови єдиної Помісної УПЦ та її визнання з боку Вселенського Православ’я піде далі – але без тих, хто не розуміє і не відчуває своєї особистої відповідальності перед Богом, Церквою і Україною", – зазначається у зверненні до УАПЦ.

За матеріалами: religion.in.ua