ЖУРНАЛ № 37

ЗАСІДАННЯ СВЯЩЕННОГО СИНОДУ
УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ
КИЇВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ
від 13 грудня 2017 року під головуванням
Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України ФІЛАРЕТА

МАЛИ МІРКУВАННЯ:

Щодо внесення Архієрейським Собором РПЦ змін до Статуту РПЦ, якими звужуються права самоуправління Митрополії Московського Патріархату в Україні (УПЦ МП).

ДОВІДКА:

Архієрейський Собор РПЦ, який відбувся 29 листопада - 2 грудня 2017 р. у Москві, вніс до Статуту Російської Православної Церкви зміни, що стосуються прав і статусу Митрополії Московського Патріархату в Україні (УПЦ МП), якими знову документально було підтверджене входження вказаної Митрополії (УПЦ МП) до складу Російської Православної Церкви, закріплена її залежність від рішень керівних органів РПЦ та звужені, у порівняні з попереднім станом, її права самоуправління.

Зокрема у Статуті РПЦ зазначено, що рішення щодо обрання Митрополита, утворення, скасування, зміни меж єпархій, ухвалення Статуту УПЦ МП і змін до нього не є остаточними і підлягають підтвердженню з боку центральних органів управління Московського Патріархату. Водночас рішення Помісного і Архієрейського Соборів РПЦ безумовно, а Священного Синоду РПЦ з певними обумовленнями, є обов’язковими для виконання в Митрополії Московського Патріархату в Україні (УПЦ МП). Також судові рішення УПЦ МП можуть бути переглянуті Архієрейським Собором РПЦ як вищою судовою інстанцією.

В Статуті РПЦ було формально зазначено, що керівний центр УПЦ МП знаходиться в Києві. Однак сама наявність в Статуті РПЦ вказівок на стан і положення УПЦ МП в межах РПЦ, вище зазначені особливості нової редакції Статуту РПЦ, а також входження архієреїв Московського Патріархату з України до керівних органів РПЦ (Священного Синоду і Архієрейського Собору) вказують на те, що справжнім керівним центром УПЦ МП є органи управління Московського Патріархату, розташовані у м. Москва (Російська Федерація). Митрополія Московського Патріархату в Україні хоча і має свій керівний центр у Києві, але з огляду на норми Статуту РПЦ цей центр має підпорядковане положення щодо органів управління РПЦ.

УХВАЛИЛИ:

1. Висловити жаль з приводу звуження прав самоуправління Митрополії Московського Патріархату в Україні (УПЦ МП), яке сталося внаслідок внесення змін до Статуту РПЦ її Архієрейським Собором 29 листопада – 2 грудня 2017 р., адже таке звуження прав є перешкодою на шляху подолання церковного розділення та утворення в Україні єдиної Помісної Православної Церкви.

2. Відзначити як прикрий факт те, що Митрополит та архієреї УПЦ МП не змогли відстояти наявні у них права, отримані ще у 1990 р. за наполяганням Митрополита Київського і всієї України Філарета (нині Патріарха) і допустили їхнє звуження.

3. Констатувати, що декларування Статутом РПЦ перебування керівного центру УПЦ МП в Києві не відповідає дійсності, заперечується змістом самого Статуту і фактами церковного життя. Насправді головний керівний центр для УПЦ МП і надалі знаходиться у Російській Федерації, яка є країною-агресором щодо України.