ЖУРНАЛ № 36

ЗАСІДАННЯ СВЯЩЕННОГО СИНОДУ
УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ
КИЇВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ
від 13 грудня 2017 року під головуванням
Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України ФІЛАРЕТА

СЛУХАЛИ:
Повідомлення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про створення Російською Православною Церквою комісії для ведення діалогу – у відповідь на звернення Патріарха Філарета до Предстоятеля та єпископату РПЦ від 16 листопада 2017 р.

ДОВІДКА:
До Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета через священиків УПЦ Київського Патріархату надійшла пропозиція від Першоієрарха РПЦЗ (Московського Патріархату) митрополита Нью-Йоркського і Східноамериканського Іларіона (Капрала) виступити посередником у питанні примирення між Російською і Українською Церквами. Під час подальшого обміну інформацією з боку офіційних представників Московської Патріархії надійшла пропозиція про направлення до м. Москви делегації Київського Патріархату для проведення зустрічі з вказаного питання. З благословення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета делегацію з трьох осіб очолив Преосвященний Іларіон, архієпископ Рівненський і Острозький.
11 листопада під час зустрічі з уповноваженими представниками РПЦ – митрополитом Волоколамським Іларіоном (Алфеєвим), протоієреєм Миколаєм Балашовим та протоієреєм Ігорем Якимчуком, делегація УПЦ Київського Патріархату була інформована про готовність з боку керівництва РПЦ на її Архієрейському Соборі розглянути питання уневажнення рішень, які перешкоджають РПЦ мати молитовне і євхаристійне єднання з Київським Патріархатом та визнати його як Помісну Православну Церкву. Для того, щоби мати підставу розглянути ці питання на Архієрейському Соборі, з боку представників РПЦ було висловлене прохання, щоби Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звернувся до Предстоятеля та єпископату РПЦ з відповідним листом з урахуванням прийнятних дипломатичних форм.
16 листопада Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет підписав і направив відповідного листа, в якому міститься заклик уневажнити («вменить яко не бывшие»), всі рішення, дотепер ухвалені РПЦ, що перешкоджають їй відновити молитовну та євхаристійну єдність з Українською Православною Церквою Київського Патріархату як Помісною Православною Церквою, і визнати її автокефалію. Також зважаючи на формулу примирення «прощаємо і просимо про прощення», Патріарх закликав єпископат РПЦ до взаємного прощення особистих образ, які можуть бути перешкодою для примирення і сам подав такий приклад.
Того ж дня Патріарх Філарет підписав і направив лист до Першоієрарха РПЦЗ (МП) митрополита Іларіона (Капрала) із закликом сприяти розгляду порушених у листі до Предстоятеля і єпископату РПЦ питань, в тому числі – питання про визнання автокефалії Православної Церкви в Україні.
20 листопада 2017 р. з благословення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета делегація УПЦ Київського Патріархату в складі трьох архієреїв на чолі з Преосвященним Димитрієм, митрополитом Львівським і Сокальським, на зустрічі з тими самими представниками РПЦ у м. Москві передала оригінал листа Патріарха Філарета, підписаний 16 листопада, та отримала запевнення у тому, що він буде розглянутий на Архієрейському Соборі РПЦ відповідно до попереднього погодження.
30 листопада 2017 р. Архієрейський Собор РПЦ заслухав лист Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета та ухвалив постанову про створення комісії з чотирьох архієреїв та трьох священиків для ведення діалогу.
Одночасно російськими та проросійськими засобами масової інформації було поширено неправдиву новину про нібито «покаяння та прохання про помилування», на їхню думку висловлені у Патріаршому листі до РПЦ.
30 листопада 2017 р. з благословення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета Прес-центр Київської Патріархії розповсюдив заяву, у якій пояснив причини написання Патріаршого листа та спростував неправдиве трактування його форми і змісту у російських та проросійських ЗМІ. 1 грудня у своїй резиденції Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет провів прес-конференцію для ЗМІ, під час якої були дані вичерпні пояснення його позиції та позиції УПЦ Київського Патріархату у питанні діалогу з РПЦ.

УХВАЛИЛИ:
1. Підтримати і схвалити позицію Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета щодо необхідності ведення діалогу з РПЦ для досягнення примирення між Українською та Російською Церквами, відновлення молитовного і євхаристійного спілкування, як це належить між Помісними Православними Церквами, та для визнання з боку РПЦ автокефалії Помісної Православної Церкви в Україні – Київського Патріархату.
Така позиція повністю відповідає попереднім рішенням Помісних і Архієрейських Соборів УПЦ Київського Патріархату, постановам Священного Синоду, направленим на підставі цих рішень численним зверненням до Московського Патріархату, в яких протягом тривалого часу Київський Патріархат закликав та закликає Московський Патріархат до припинення ворожнечі, примирення, відновлення молитовного і євхаристійного спілкування, як це належить між Помісними Православними Церквами, та до визнання автокефалії УПЦ КП.
2. Враховуючи, що протягом попереднього часу РПЦ відмовлялася вести діалог з Київським Патріархатом, а тепер створила комісію для діалогу – погодитися на ведення діалогу з Російською Православною Церквою.
Метою ведення діалогу є:
- скасування з боку Московського Патріархату всіх перешкод, які зараз не дають можливості православним архієреям, духовенству і віруючим, що перебувають в Україні та визнають над собою юрисдикцію Московського Патріархату, припинити церковне розділення та об’єднатися з УПЦ Київського Патріархату в єдиній Помісній Українській Православній Церкві;
- відновлення Московським Патріархатом у минулому розірваного з його ініціативи молитовного і євхаристійного єднання з Українською Православною Церквою Київського Патріархату, адже таке єднання має бути між Помісними Православними Церквами;
- визнання Московським Патріархатом, як однією з Помісних Автокефальних Православних Церков, автокефалії Київського Патріархату, як Помісної Української Православної Церкви.
З канонічних та пастирських причин входження УПЦ Київського Патріархату в будь-якій формі у адміністративну структуру Московського Патріархату є неможливим і не є предметом діалогу.
3. У діалозі з РПЦ керуватися Священним Писанням і Переданням, вченням Святих Отців, канонічними правилами та історичними прецедентами, документами Київського Патріархату, зокрема документами Архієрейських Соборів УПЦ КП: Історико-канонічною Декларацією «Київський Патріархат – Помісна Українська Православна Церква» (2007 р.), Соборним словом «Про Помісну Українську Православну Церкву – Київський Патріархат» (2010 р.),Заявою «Про деякі питання канонічного положення Київського Патріархату та шляхи подолання церковного розділення» (2016 р.).
4. З метою роз’яснення позиції УПЦ Київського Патріархату у справі діалогу з РПЦ схвалити і опублікувати «Звернення Священного Синоду до пастви і українського народу у справі діалогу з РПЦ».