6 жовтня. Зачаття чесного славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. Прпп. Ксанфипи і Поликсенії. Св. мц. Іраїди. Свт. Інокентія, митр. Московського

Зачаття славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна.

Святий паророк Малахія передбачав, що раніше Месії з’явиться Його Предтеча, який вкаже на Його пришестя. Тому іудеї, які очікували Месію, чекали і явлення Його Предтечі. У місті Іудиному Нагірної країни Палестини жили праведні священик Захарія і його жінка Єлисавета, які безпорочно дотримувались заповідей Господніх. Однак подружжя було нещасливим: доживши до похилого віку, вони не мали дітей і не переставали молитися Богу, щоб Він дарував їм дитя. Одного разу, коли Захарія мав чергу в Єрусалимському храмі, він увійшов під час Богослужіння у Святилище щоб покадити фіміамом. Увійшовши за завісу Святилища, він побачив Ангела Божого, що стояв по праву сторону кадильного жертовника. Святий Захарія зніяковів і зупинився в страсі, але ангел сказав Йому: « Не бійся, Захарія, почута молитва твоя, жінка твоя, Єлисавета, народить тобі сина, і даси йому ім’я Іоанна». Але праведний Захарія не повірив словам Небесного вісника, і тоді Ангел сказав йому: « Я – Гавриїл, що стою перед Богом, і посланий благовістити тобі це. І ось ти будеш німим до дня народження, тому що не повірив словам моїм».Народ же очікував Захарію і дивувався, що він так довго не виходить з Святилища. І коли він вийшов, то повинен був дати народу благословення, але не зміг промовити його, так як був вражений німотою. Коли Захарія пояснив знаками, що не може говорити, то народ зрозумів, що він бачив видіння. Пророцтво Архангела сповнилось, і праведна Єлисавета звільнилась від уз безпліддя, народивши світові Предтечу і Хрестителя Господнього Іоанна.

Преподобні Ксанфипа і Поліксенія

Преподобні Ксанфипа і Поліксенія були рідними сестрами і жили в Іспанії в часи святих апостолів. Вперше про Божественне вчення Христа Спасителя вони почули від святого апостола Павла, коли він проповідував в їхній країні. Преподобна Ксанфипа разом зі своїм чоловіком Провом прийняли християнство, а свята Поліксені була ще язичницею, коли її незвичайною красою спокусився один чоловік і насильно повіз її в Грецію. Але Господь зберіг неушкодженою преподобну. Пливучи на кораблі вона чула проповідь апостола Петра і увірувала в Христа. Прибувши в Грецію преподобна Поліксенія звернулась до покровительства та захисту християн і була схована ними в місті Патрі Ахайської області, де прийняла християнство і була охрещена самим святим апостолом Андрієм Первозванним. Преподобна стала свідком його чудес, а також терпеливого і лагідного перенесення ним катуваннь і мук. Вона стояла біля хреста, на якому розпинали святого апостола. Після мученицької його кочини, преподобна Поліксенія повернулась в Іспанію, де разом зі старшою сестрою Ксанфипою навертала багатьох язичників до Христа. Приблизно сорок років подвизалась преподобна Поліксенія в проповіді Благовістя в Іспанії і утвердила в християнстві багатьох язичників. Преподобна Ксанфипа розділяла подвиг і труди своєї сестри і проповідувала в багатолюдному місті Толедо.
Преставилась преподобна Поліксенія біля 109 р.,до кінця свого земного життя зберігши дівство.


Свята мучениця Іраїда

Свята мучениця Іраїда жила в Алексанрії. Одного разу підійшовши до джерела, щоб зачерпнути води, вона побачила корабель біля берега, на якому знаходилось багато чоловіків, жінок, священнослужителів та ченців, закованих у кайдани за сповідання Христової віри. Відкинувши водонос, свята добровільно приєдналася до в’язнів Христових, і на неї наложили кайдани. Коли корабель прибув у єгипетське місчто Антиполь, свята Іраїда перша перетерпіла жорстокі знущання і була усічена мечем. Слідом за нею решта мучеників кров’ю закарбували своє сповідання віри в Христа.

Святитель Інокентій, митрополит Московський

Святитель Інокентій, митрополит Московський ( в миру Іван Євсеєвич Попов-Веніаминов), народився 26 серпня 1797 р. в селі Ангинському Іркутської єпархії в сім’ї паламаря. Хлопчик рано засвоїв грамоту і з 7 років вже читав Апостол в церкві. В 1806 р. його віддали в Іркутську семінарію. Тут, як кращому вихованцю, юнаку дали прізвище Веніаминов на честь спочилого Іркутського архиєпископа Вениамина ( + 8 липня 1814 р.). 13 травня 1817 р. він був рукоположений в диякона, а 18 травня 1821 р.– на священика.
З 1823 р. почалось місіонерське служіння майбутнього Апостола Америки та Сибіру. 45 років віддав Святитель Інокентій справі просвічення народів Камчатки, Алеутських островів, Північної Америки, Якутії, Хабаровського краю, звершуючи свій апостольський подвиг в суворих умовах, з великою небезпекою для життя. Святитель Інокентій хрестив десятки тисяч людей, будував храми, при яких засновував школи і сам навчав в них основам християнського життя.
Святитель був чудовим проповідником. Звершуючи літургії, молебні та всенічні бдіння, він постійно наставляв паству. Під час великої кількості поїздок святитель Інокентій вивчав мову, побут і звичаї народів, серед яких проповідував. Його труди з географії, етнографії та мовознавства отримали світову відомість. Він склав алфавіт і граматику алеутсько-лисьєвської мови і переклав на нього Катехизис, Євангеліє та багато молитов. Один з найкращих його творів « Вказівка шляху до Царства Небесного» ( 1833 р.) перекладене на різні мови малих народів Сибіру. Завдяки праці святителя Інокентія в 1859 р. вперше почули Слово Боже і богослужіння на своїй рідній мові якути.
29 листопада 1840 р. митрополит Московський Філарет звершив постриг отця Іоанна в чернецтво з іменем Інокентій, на честь Інокентія Іркутського. 15 грудня архимандрит Інокентій був хіротонісований на єпископа Камчатського, Курильського Алеутського. 21 квітня 1850 р. єпископ Інокентій був возведений в сан архиєпископа.
Промислом Божим 5 січня 1868 р. святитель Інокентій став приємником митрополита Філарета на кафедрі Московських першоієрархів. Стараннями митрополита Інокентия було створено Місіонерське товариство, Московський Покровський монастир став місіонерським. В 1870 р. сформована Японська Православна Духовна Місія на чолі з архимандритом Миколаєм Касаткіним( пізніше святитель Миколай Японський), котрому святитель Інокентій передав багато зі свого духовного досвіду. Дуже плодовитим було і керувіння святителем Інокентієм Московською єпархією. Його стараннями побудована церква Покрову Пресвятої Богородиці в Московській Духовній Академії.
Святитель Інокентій преставився до Господа 31 березня 1879 року. З 1977 року зачислений до лику святих.