5 жовтня пам'ять прор. Іони. Сщмч. Фоки, єп. Синопського

Святий пророк Іона.

Святий пророк Іона жив у VIII ст. до Різдва Христового і був преємником пророка Єлесея. Книга пророка Іони входить до складу Біблії і містить пророцтва про долю ізраїльського народу, страждання Спасителя, запустіння Єрусалиму, кінець світу. Окрім пророцтв, у книзі Іони розповідається, як він був посланий Господом до ніневитян з проповіддю про покаяння ( Іона 3, 3 – 10).
Господь наш Ісус Христос в бесіді з книжниками і фарисеями, що вимагали від Нього знамення, сказав, що їм не дасться іншого знамення крім знамення паророка Іони: « ...як був Іона в утробі кита три дні і три ночі, так буде і Син Людський в серці землі три дні і три ночі» ( Мф.12.40). З цих слів Господа стає зрозумілим прообразне значення Книги пророка Іони по відношенню до Хресної смерті, зішестя до пекла і Восресіння Господа Ісуса Христа. Викриваючи нерозкаяність іудеїв, Господь сказав: « Мужі ніневійські повстануть на суд з родом цим і осудять його, бо вони покаялись після проповіді Іониної; а ось більший за Іону»( Мф. 12,41 ).

Священномученик Фока

Священномученик Фока народився в місті Синопі. Він з юності провадив чеснотне християнське життя, а в зрілому віці був поставлений на єпископа Синопського. Святитель Фока навернув багатьох язичників до віри Христової. Під час гоніннь на християн при імператорі Траяні ( 98–117рр.) градоправитель примушував святителя до відречення від Христа. Після жорстоких катуваннь святого Фоку закрили в гарячій бані, де він мученицьки помер у 117 році.
В 404 році мощі святителя були перенесені до Константинополя.
Священномученик Фока особливо шанується як захисник від пожарів, а також як той що подає допомогу потопаючим.