13 травня пам'ять ап. Якова Зеведеєвого. Свт Микити єп. Новгородського. Свт. Ігнатія Брянчанінова

Святий апостол Яків Зеведеїв
Святий апостол Яків Зеведеїв, один з 12 апостолів, був покликаний Господом Ісусом Христом до апостольського служіння разом зі своїм братом апостолом Іоанном Богословом. Їм і апостолу Петру Ісус Христос переважно перед іншими апостолами відкривав Свої Божественні Тайни: при воскресінні дочки Яіра, на Фаворської горі і в Гефсиманському саду.
Святий Яків, ппісля зішестя Святого Духа, проповідував в Іспанії та інших країнах, а потім повернувся в Єрусалим. Він відкрито і сміливо навчав про Ісуса Христа як Спасителя світу, словами Святого Писання викривав фарисеїв і книжників, докоряючи їх в жорстокосерді і невірстві. Юдеї були не в змозі протистояти апостольським словом і за гроші найняли філософа-волхва Гермогена, щоб він вступив в диспут з апостолом і спростував його доводи про Христа як про прийшов на землю обітованому Месії. Волхв послав до святого апостола свого учня Филипа, але він увірував в Господа Ісуса Христа. Потім і сам Гермоген переконався в силі Божій, спалив свої чарівні книги, прийняв святе Хрещення і став справжнім послідовником Христовим.
Невіруючі іудеї переконали Ірода Агриппу (40-44) схопити апостола Якова та засудити його на смерть. Святий Яків спокійно вислухав смертний вирок і продовжував свідчити про Христа. Один з донощиків на апостола по імені Йосія був вражений мужністю святого Якова. Він повірив у істину слів про пришестя Христа-Месії. Коли апостола повели на страту, Йосія упав до його ніг, покаявся в своєму гріху і благав про прощення. Апостол обійняв, поцілував його і сказав: "Мир тобі і прощення". Тоді Йосія сповідав всенародно віру в Христа і був обезголовлений разом зі святим Яковом в 44 році в Єрусалимі.

Святитель Микита, єпископ Новгородський
Святитель Микита, єпископ Новгородський, в молоді роки вступив до Києво-Печерського монастиря і незабаром побажав піти в затвор. Ігумен попереджав його про передчасність такого подвигу для молодого ченця, але він, понадіявшись на свої сили, не послухався. У затворі святий Микита впав у спокусу. Диявол явився йому у вигляді Ангела, і недосвідчений подвижник вклонився йому. Біс дав йому пораду, як такому, що вже досягнув досконалості: "Ти не молися, а тільки читай і вчи інших, а я буду молитися за тебе", - і став близько затворника, роблячи вигляд, що молиться за нього. Спокушений інок Микита перевершив всіх у знанні книг Старого Завіту, а про Євангеліє ні говорити, ні слухати не хотів. Києво-Печерські старці прийшли до спокушеного і, помолившись, відігнали від нього біса. Після цього преподобний Микита, залишивши з благословення старців затвор, жив у суворому пості й молитві, найбільше вправляючись у послуху та смиренні. Милосердний Господь, за молитвами святих старців, звів його з глибини падіння на високу ступінь духовної досконалості.
Згодом він був поставлений єпископом у Новгород і за своє святе життя був нагороджений від Бога даром чудотворення. Одного разу під час посухи він молитвою звів дощ з Неба, іншим разом за його молитвами в місті припинилася пожежа. 13 років керував святитель Микита новгородською паствою і мирно упокоївся у 1109 році. У 1558 році, за царя Івана Васильовича, відбулося прославлення святителя. Мощі його спочивають нині в церкві святого апостола Филипа в Новгороді.

Святитель Ігнатій Брянчанінов
Єпископ Ігнатій (в миру - Дмитро Олександрович Брянчанінов; 5 (17) лютого 1807 - 30 квітня (11 травня) 1867) – великий святий Православної Церкви. Богослов, вчений і проповідник.
Святитель Ігнатій (в миру Дмитро Олександрович Брянчанінов) народився 6 лютого 1807 р. у родовому маєтку батька, селі Покровському Вологодської губернії. Мати народила Дмитра після тривалого безпліддя, після гарячої молитви та подорожі по навколишніх святих місць. Дитинство хлопчик провів у самоті сільського життя; з ранніх років несвідомо приваблювало його чернече життя. З віком його релігійне настрій виявлялося все помітніше: воно виявлялося в особливій прихильності до молитви та читання духовних книг.
Навчався Дмитро чудово і до самого виходу з училища залишався першим учнем у своєму класі. Його здібності були самі різнобічні - не тільки в науках, але і в малюванні, і музиці. Родинні зв'язки ввели його в будинок президента Академії мистецтв А. Н. Оленіна; тут, на літературних вечорах він став улюбленим читцем і незабаром познайомився з О. Пушкіним, К. Батюшковим, Н. Гнєдичем, І. Криловим. Але в шумі і суєті столичного життя Дмитро не зраджував своїм душевним прагненням. У пошуках «вічної власності для вічної людини» він поступово прийшов до маловтішного висновку: значення науки обмежується земними потребами людини і межами її життя.
Настільки ж ревно, як займався наукою, приймається Дмитро за вивчення давньої і нової філософії, намагаючись заспокоїти своє духовне томління, але і на цей раз не знаходить вирішення найголовнішого питання про Істину і сенс життя. Вивчення Святого Писання було наступною сходинкою, і воно переконало його в тому, що, надане довільного тлумачення окремої людини, Писання не може бути достатнім критерієм істинної віри і приваблює псевдовченнями. І тоді Дмитро звернувся до вивчення Православної віри за писаннями святих отців.
Дмитро Брянчанінов відвідує богослужіння в Олександро-Невській лаврі і там знаходить справжніх наставників, які розуміють його духовні потреби. Остаточний переворот у житті зробило знайомство зі старцем Леонідом (згодом Оптинський ієромонах Лев). Дмитро Брянчанінов залишає блиск і багатство аристократичної життя і, викликаючи найглибше здивування «світу» і невдоволення своїх батьків, в 1827 р. йде у відставку. Пробувши послушником в кількох монастирях, він приймає чернечий постриг з ім'ям Ігнатій у відокремленому Глушицькому Дионисієвому монастирі.
У січні 1832 ієромонах Ігнатій був призначений будівельником Пельшемского Лопотова монастиря у Вологодській губернії, а в 1833 р. возведений у сан ігумена цього монастиря. Незабаром імператор Микола I викликає Ігнатія в Петербург; за Найвищою рекомендацією та за розпорядженням Священного Синоду його висвячують на архімандрита і призначають настоятелем Сергієвої пустині.
Проживши в Сергієвій пустині 24 роки, архімандрит Ігнатій привів її в квітучий стан. 27 жовтня 1857 він був хіротонізований на єпископа Кавказького і Чорноморського. У наступному році Владика прибув до Ставрополя. де йому мали відбутися нові великі труди, але спіткала його тяжка хвороба, віспа, перешкодила їм. Преосвященний вирішив проситися на спокій і в 1861 р. оселився в Ніколо-Бабаєвського монастирі. Тут, вільний від службових обов'язків, весь свій час до кінця життя (30 квітня 1867) він віддав роботі над духовними творами.
Єпископ Ігнатій канонізований Помісним Собором Руської Православної Церкви (Троїце-Сергієва Лавра, 6-9 червня 1988). Пам'ять - 30 квітня за юліанським календарем.
Його святі мощі спочивають у Свято-Введенському Толгському монастирі Ярославській Єпархії.