23 серпня пам'ять мучеників архідиякона Лаврентія, Папи Сикста, дияконів Фелікіссіма і Агапіта, воїна Романа, Римських

Мученики архідиякон Лаврентій, Папа Сикст, диякони Фелікіссім і Агапіт, воїн Роман, Римські
Мученики архідиякон Лаврентій, Папа Сікст, диякони Фелікіссім і Агапіт, воїн Роман, Римські постраждали в 258 році за імператора Валеріана (253-259). Святий Папа Сикст, родом з Афін, здобув хорошу освіту, проповідував в Іспанії і був поставлений єпископом в Рим після мученицької кончини святого Папи Стефана (253-257, пам'ять 2 серпня). Це був час, коли Папа, який займав Римський престол, обирався на вірну смерть. Незабаром святий Сикст був також схоплений і посаджений в темницю разом з двома своїми дияконами Фелікіссімом і Агапітом. Коли святий архідиякон Лаврентій зустрів Папу Сикста, якого вели в темницю, він зі сльозами вигукнув:? "Куди ти, отче, грядеш, навіщо залишаєш свого архідиякона, з яким завжди приносив Безкровну Жертву. Візьми свого сина з собою, щоб і я був спільником тобі у крові за Христа! " Святий Сикст відповів йому: "Не залишаю тебе, мій сину я старець і йду на легку смерть, а на тебе чекають більш тяжкі страждання. Знай, що через три дні після нашої смерті і ти підеш за мною. А тепер піди, продай церковні скарби і роздай гнаним і нужденним християнам ". Святий Лаврентій старанно виконав завіт святителя.
Почувши, що святий Папа Сикст поведений з дияконами на суд, святий Лаврентій пішов туди ж, щоб бачити їх подвиг, і сказав святителю: "Отче, я вже виконав твоє доручення, роздав доручений тобою скарб, не залиш мене" Почувши про якийсь скарб, воїни взяли його під варту, а мучеників усікли мечем († 6 серпня 258 р.). Імператор вкинув святого Лаврентія в темницю і доручив наглядати за ним начальникові в'язниці Іполиту. В темниці святий Лаврентій молитвою зціляв збиралися до нього хворих і багатьох хрестив. Вражений цим, Іполит сам увірував і прийняв Хрещення від святого Лаврентія з усім своїм домом. Незабаром архідиякон Лаврентій був знов приведений до імператора з наказом показати заховані скарби. Святий Лаврентій відповів: "Дай мені термін три дні, і я покажу тобі ці скарби". За цей час святий зібрав безліч жебраків і хворих, що харчувалися лише милостинею Церкви, і, привівши їх, оголосив: ". Ось ті сосуди, в яких вкладені скарби І всі, хто вкладає свої скарби в ці сосуди, з надлишком отримують їх в Царстві Небесному ».
Після цього святого Лаврентія віддали на жорстокі муки, примушуючи його поклонитися ідолам. Мученика били скорпіонами (тонкий залізний ланцюг з гострими голками), обпалювали рани вогнем, били олов'яними прутами. Під час страждань мученика воїн Роман раптово вигукнув: " Святий Лаврентій, я бачу світлого юнака, який стоїть біля тебе і витирає твої рани Заклинаю тебе Господом Христом, не покидай мене!" Після цього святого Лаврентія зняли з диби і віддали у в'язницю до Іполита. Роман приніс туди водоніс з водою і благав мученика хрестити його. Відразу ж після Хрещення воїни відсікли йому голову († 9 серпня). Коли мученика Лаврентія повели на останнє випробування, святий Іполит хотів оголосити себе християнином і померти разом з ним, але сповідник сказав:. ". Затамувавши нині своє сповідання в серці Через небагато часу я покличу тебе, і ти почуєш і прийдеш до мене. А про мене не плач, краще радій, я йду отримати славний мученицький вінець ". Його поклали на залізні грати, під які підклали гаряче вугілля, а слуги рогатинами притискали до них тіло мученика. Святий Лаврентій, поглянувши на правителів, сказав: "Ось, ви спекли одну сторону мого тіла, поверніть на іншу і їжте моє тіло" Вмираючи, він вимовив: "Дякую Тобі, Господи Ісусе Христе, що Ти сподобив мене увійти у врата Твої", - і з цими словами випустив дух.
Святий Іполит вночі взяв тіло мученика, обвив плащаницею із пахощами і дав знати пресвітеру Юстину. Над мощами мученика в будинку вдови Киріака здійснили всенічне бдіння і Божественну літургію. Всі присутні християни причастилися Святих Таїн і з честю поховали в печері тіло святого мученика архідиякона Лаврентія 10 серпня 258 року. Святий Іполит і інші християни постраждали через три дні після кончини святого Лаврентія (13 серпня), як він провістив їм про це.