21 липня Казанської ікони Божої Матері. Вмч. Прокопія. Прав. Прокопія, Христа ради юродивого, Устюзького чудотворця

Казанська ікона Божої Матері
Явлення ікони Пресвятої Богородиці у граді Казані (1579).
1 жовтня 1552, в свято Покрови Пресвятої Богородиці, вночі, Іван IV, ватажок російських воїнів, які готувалися до рішучого штурму татарської Казані, раптом почув благовіст московських дзвонів. Цар зрозумів, що це - знамення милості Божої: за молитвами Взбранної Воєводи Господь мав навернути до Себе народ казанський.
Підкоренням Казані під покровом Пресвятої Богородиці було завершено справу, розпочату в 1164 році святим князем Андрієм Боголюбським († 1174; пам'ять 4 липня). Волга - головний водний шлях країни - стала російською річкою. З татарського полону було звільнено 60 000 російських людей. Почалося просвіта татар світлом Євангельської істини. Прийшли перші мученики - святі Петро і Стефан (пам'ять 24 березня). Новозаснована Казанська єпархія увійшла до складу Російської Церкви і незабаром засяяли своїми архієпископами: святителем Гурієм († 1563; пам'ять 5 грудня) і святителем Германом († 1567; пам'ять 6 листопада).
Але особливо сприяло піднесенню Православ'я серед волзьких магометан явище в місті Казані 8 липня 1579 чудотворної ікони Божої Матері.
Важко йшла справа проповіді Євангелія в скореному царстві серед закоренілих мусульман і язичників. Пресвята Богородиця, покровителька проповідників Слова Божого, ще в земному Своєму житті розділяла зі святими апостолами благовісницькі трудиі, бачачи старання російських місіонерів, не забарилася послати їм Небесну допомогу, явивши Свою чудотворну ікону.
28 червня 1579 страшна пожежа, що почалася біля церкви святителя Миколая Тульського, винищила частину міста і звернув на попіл половину Казанського Кремля. Зловтішалися шанувальники Магомета, думаючи, що Бог розгнівався на християн. "Віра Христова, - каже літописець, - зробилася притчею і наругою". Але пожежа в Казані з'явився ознакою остаточного падіння ісламу та затвердження Православ'я на всій золотоординській землі, майбутньому Сході Російської держави.
Місто незабаром почало вставати з руїн. Разом з іншими погорільцями, недалеко від місця початку пожежі будував будинок стрілець Данило Онучин. Його дев'ятирічній доньці Матроні з'явилася в сонному видінні Божа Матір і повеліла дістати Її ікону, зариту в землі ще при пануванні мусульман таємними сповідниками Православ'я. На слова дівчинки не звернули уваги. Тричі являлась Богородиця і вказувала місце, де вкрита чудотворна ікона. Нарешті, Матрона зі своєю матір'ю стали рити в зазначеному місці і знайшли святу ікону. На місце чудесного знайдення прибув на чолі духовенства архієпископ Єремія і переніс святий образ в храм в ім'я святителя Миколая,що знаходився поблизу звідки, після молебню, перенесли його з Хресним ходом в Благовіщенський собор - перший православний храм міста Казані, споруджений Іваном Грозним. Під час ходи отримали зцілення два сліпці - Йосиф і Микита.
Список з ікони, явленої в Казані, виклад обставин її знайдення та опис чудес були послані в 1579 році в Москву. Цар Іван Грозний наказав влаштувати на місці явлення храм на честь Казанської ікони Божої Матері, де і помістили святу ікону, і заснувати жіночий монастир. Матрона і її мати, що послужили знайденню святині, прийняли постриг у цій обителі.
У Миколаївському храмі, де був здійснений перший молебень перед Казанської іконою, був у той час священиком майбутній Патріарх Гермоген, святитель Московський († 1612; пам'ять 17 лютого). Через п'ятнадцять років, в 1594 році, вже будучи митрополитом Казанським, він склав оповідь про священні події, очевидцем і учасником яких був: "Повість та чудеса Пречистої Богородиці чесного, славного явлення Її образу, що в Казані". З великою фактичною точністю описані в повісті багато випадків зцілення, що відбулися від чудотворної ікони за молитвами віруючих. Рукопис "Повісті" - автограф Святійшого Патріарха Єрмогена - цілком відтворена у факсимільному виданні: Сказання про чудотворну Казанської ікони Пресвятої Богородиці. З передмовою А. І. Соболевського, М., 1912.
Невелика ікона, знайдена дівчинкою Матроною на недавно приєднаній чужородній околиці Російського царства, стала незабаром всенародною святинею, знаменням Небесного покриву Божої Матері, явленого для всієї Руської Церкви, бо душа православного народу відчувала особливу участь Пречистої Владичиці в історичній долі Батьківщини. Не випадково Казанський образ є списком з древньої Влахернської ікони (святкування 7 липня), написаної, і відноситься по іконографічному типу до ікон, що мають назву Одигітрія-Провідниця. Багато разів "Матінка Казанська" вказувала шлях до перемоги російським православним воїнам у виконанні їх священного обов'язку перед Богом і Батьківщиною.
У рік явлення її в Казані (за іншими джерелами двома роками пізніше) почався знаменитий похід "за Казань" (за Уральські гори) блаженного Германа, козачого отамана Єрмака Тимофійовича Повольского († 1584), який увінчався приєднанням Сибіру.
Православні воїни й місіонери йшли на схід, відступники бігли на захід. Хвилею самозванців і "злодійських людей" намагалися затопити Русь на початку ХVII століття єзуїти. Промислом Божим в період польської навали (1605-1612), який народ назвав "Смутним часом", Руську Церкву очолював великий сповідник Православ'я - священномученик Гермоген, Патріарх Московський і всієї Русі, шанувальник Казанської ікони Пресвятої Богородиці, автор "Сказання" про неї і Служби її.
У важкі дні, коли Москва була зайнята поляками, а по країні ширилися усобиці і негаразди, непохитний страждалець за Святу віру і Батьківщину, перебуваючи під вартою, зумів таємно відправити у Нижній Новгород відозву: "Пишіть до Казані митрополиту Єфрему, нехай пошле в полки до бояр і до козацького війська повчальні грамоти, щоб вони міцно стояли за віру, угамовували грабіж, зберігали братство, і як обіцялися покласти душі свої за дім Пречистої і за чудотворців і за віру, так би й зробили. Та й в усі міста пишіть скрізь говоріть моїм ім'ям ". Нижньогородці відгукнулися на заклик первосвятителя. Зібране ополчення очолив князь Димитрій Михайлович Пожарський.
Приєдналися до ополчення казанські дружини, що принесли з собою список з Казанської чудотворної ікони, яку в Ярославлі передали князю Димитрію. Пресвята Владичиця взяла ополчення під Своє заступництво, та Її заступництвом була врятована Росія.
Величезні труднощі відчували російські війська: внутрішню ворожнечу, нестачу зброї та продовольства. В осінню негоду рушило російське воїнство на штурм Москви, яка перебувала в руках поляків.
Триденний піст і старанна молитва перед Казанською іконою Божої Матері нахилили Господа на милість. В обложеному Кремлі знаходився в той час в полоні прибулий з Греції, важко хворий від потрясінь і переживань, архієпископ Елассонський Арсеній (згодом архієпископ Суздальський; † 1626, 13 квітня). Вночі келія святителя Арсенія раптом освітилося Божественним світлом, він побачив Преподобного Сергія Радонезького (пам'ять 5 липня і 25 вересня), який сказав: "Арсенію, наші молитви почуті; предстательством Богородиці суд Божий над Вітчизною змінений на милість; заранку Москва буде в руках обложників і Росія врятована".
Ніби на підтвердження істинності пророцтва архієпископ отримав зцілення від хвороби. Святитель послав звістку про цю радісну подію російським воїнам. На наступний день, 22 жовтня 1612 року, російські війська, натхнені видінням, здобули велику перемогу і взяли Китай-місто, а через 2 дні - Кремль.
У неділю, 25 жовтня, російські дружини урочисто, з Хресним ходом, пішли в Кремль, несучи Казанську ікону. На Лобному місці Хресний хід був зустрінутий архієпископом Арсенієм, що вийшов з Кремля несучи Володимирську ікону Богородиці, збережену їм в полоні. Вражений розчулений зустріччю двох чудотворних ікон Богородиці, народ зі сльозами молився Небесної Заступниці.
Після вигнання поляків з Москви князь Димитрій Пожарський, за даними Никонівського літопису, поставив святу Казанську ікону у своїй парафіяльній церкві Введення в храм Пресвятої Богородиці, на Луб'янці, в Москві. Пізніше коштом князя-патріота на Красній площі був споруджений Казанський собор. Свята ікона, що була у військах Пожарського при звільненні Москви, в 1636 році перенесена була до ново влаштованого храму. Нині цей святий образ перебуває в Богоявленському Патріаршому соборі Москви.
В пам'ять звільнення Москви від поляків встановлено було здійснювати 22 жовтня особливе святкування на честь Казанської ікони Божої Матері. Спочатку це святкування відбувалося лише в Москві, а з 1649 року було зроблено всеросійським.
У 1812 році Казанський образ Божої Матері осіняв російських солдатів, що відбили французьке нашестя. У свято Казанської ікони 22 жовтня 1812 російські загони під проводом Милорадовича і Платова розбили ар'єргард Даву. Це була перша поразка французів після відходу з Москви, ворог втратив 7000 чоловік. У той день випав сніг, почалися сильні морози, а армія підкорювача Європи почала танути.
Казанський собор у Петербурзі будувався з 1801 по 1811 рік
У численних чудотворних списках з Казанської ікони прославляється на Русі Пречиста Богородиця, Покровителька православних народів що населяють землі Русі. З безлічі ікон Богородиці, шанованих в Православній Церкві, ні одна не поширена в такому числі, як Казанська. Всією Православною Руссю вона свято шанується, до неї найчастіше звертають погляди в бідах і хворобах, волаючи: "Заступнице старанна, Мати Господа Всевишнього, за всіх молишся Сина Твого Христа Бога нашого ... всім корисна даруй і всіх спаси, Богородице Діво, Ти бо єси Божественний покров рабам Твоїм ".

Святий великомученик Прокопій
Святий великомученик Прокопій, в миру Неаній, родом з Єрусалиму, жив і постраждав за царювання імператора Диоклитіана (284-305). Батько його, знатний римлянин, на ім'я Христофор, був християнином, але мати святого, Феодосія, залишалася язичницею. Рано втративши батька, юний хлопець був вихований матір'ю. Отримавши прекрасну світську освіту, він був представлений Диоклитіану в перший рік його вступу на престол і швидко просунувся по службі.
В 303 році, коли було розпочате відкрите гоніння на християн, Неаній був посланий проконсулом до Александрії з наказом нещадно переслідувати Божу Церкву. Але на шляху до Єгипту, поблизу сирійського міста Апамеї, Неанію було явлення Господа Ісуса Христа, як колись Савлові на шляху в Дамаск. Божественний голос сповістив: "Неанію, і ти йдеш на Мене?" Неаній запитав: "Хто Ти, Господи?" - "Я - розп'ятий Ісус, Син Божий". У той же час у повітрі з'явився сяючий хрест. Після видіння Неаній відчув у своєму серці невимовну радість і духовне натхнення і перетворився з гонителя в ревного послідовника Христа. З тих пір Неаній полюбив християн і переможно воював тільки проти варварів-язичників.
Але на святому угоднику збулося застереження Спасителя, що "вороги людині - домашні його" (Мф. 10, З6). Мати, язичниця, сама прийшла до імператора зі скаргою на сина, що не вшановував вітчизняних богів. Неаній був викликаний до прокуратора Юдеї Юста, де йому урочисто було вручено послання Диоклитіана. Прочитавши сповнене богохульства послання, Неаній мовчки на очах у всіх порвав його. Це вже було злочином, який римляни позначили як "образу його величності".
Неаній був узятий під варту і в кайданах відправлений до Кесарії Палестинської, де поневірявся колись апостол Павло. Після страшних мук Святого кинули в сиру темницю. Вночі в тюремній кімнаті засяяло світло, і Сам Господь Ісус Христос, прийшовши зі світлими ангелами, звершив Хрещення страждальця-сповідника, давши йому ім'я Прокопій.
Багаторазово святого Прокопія водили в судилище, примушували відректися від Христа і знову піддавали тортурам. Стійкість мученика і його полум'яна віра зводила рясну благодать Божу на людей, що бачили страту. Натхненні подвигом Прокопія багато хто з колишніх вартових святого в'язня і римські солдати пішли під меч ката разом зі своїми трибунами Никостратом і Антіохієм.
Мученицькими вінцями відобразили свою віру дванадцять жінок-християнок, самі прийшовши до воріт Кесарійської преторії. Уражена великою вірою християн і їх мужністю, бачачи непохитність сина, під час перенесення тяжких страждань, Феодосія розкаялася, стала до лав сповідниць і була страчена.
Нарешті, вже новий прокуратор, Флавіан, переконавшись у марності тортур засудив святого великомученика Прокопія до усікновення мечем. Вночі християни взяли багатостраждальне тіло і, обвивши похоронними пеленами, зі сльозами і молитвами поховали († 303).

Святий праведний Прокопій, Христа ради юродивий, Устюзький чудотворець
Праведний Прокопiй, Христа ради юродивий, Устюзький чудотворець (1303), будучи ще багатим варязьким купцем, по торгових справах прибувши до Великого Новгорода, був вражений красою богослужінь Східної Православної Церкви. Побажавши прийняти Православ'я, і для того, щоб більше дізнатися про християнське вчення, він пішов у Хутинський монастир, де, перейнявшись духом євангельського вчення і глибоко утвердившись у своєму намірі, Прокопій прийняв святе Хрещення.
Роздавши все своє майно убогим і знехтувавши благами навколишнього світу з його пристрастями, блаженний Прокопій прийняв обітницю юродства Христа ради, пов'язану з терпінням незліченної безлічі різного роду позбавлень і образ. З великою лагідністю переносячи клеймо юродивого, він пішов з Новгорода і знайшов притулок у Великому Устюзі. У будь-який час року одягнений тільки в брудне, діряве лахміття, святий Прокопій кожен свій день, як правило проводив на відкритому повітрі, а вночі гаряче, зі сльозами молився, віддалившись в один з місцевих храмів. Чітко дотримуючись у своєму житті вчення Христового, Прокопій аніскільки не дбав про хліб насущний: харчувався бідно, приймаючи їжу тільки від добрих, благочестивих людей, для короткого сну влаштовувався в якій-небудь брудній будові під відкритим небом або просто на голій землі.
Блаженний Прокопій мав дивний дар пророцтва. Так, побачивши одного разу в соборному храмі якусь трирічну дівчинку на ім'я Марія, він вклонився їй до землі і привселюдно сказав: «Це йде мати великого Стефана єпископа, вчителя Пермського». Пророкування блаженного Прокопія згодом виповнилося: Марія стала матір'ю першого єпископа Пермського - святителя Стефана.
Обравши місцем свого постійного перебування паперть при Устюзькому соборному храмі Пресвятої Богородиці, блаженний Прокопій весь свій час проводив в полум'яних, уклінних молитвах.
Одного разу, оголосивши своїм співгромадянам, що за тяжкі гріхи їм загрожує праведний гнів Божий, святий закликав устюжан до покаяння. Але заклики юродивого залишалися марними, городяни лише посміювалися у відповідь на застереження Прокопія про те, що Господь за гріхи людські пошле вогненний град на місто і погубить його. Всі дні і ночі в невпинних молитвах і невтішних риданнях проводив святий на церковній паперті.
Через тиждень настав для городян Устюга страшний день: опівдні від насунутої чорної хмари настав повний морок, що привів у жах і сум'яття устюжан. З усіх боків блискали блискавки й лунали страшні удари грому. Земля під ногами прийшла в рух. Тільки тепер зрозуміли городяни, наскільки глибока прірва їх гріховності, що накликала Божий гнів, і усвідомили необхідність покаяння. Всі потягнулися до храмів і зі сльозами благали Господа про помилування і відверненняи нещастя. Блаженний Прокопій разом з усім народом, припадаючи перед іконою Божої Матері, ретельно і гаряче молився завсіх тих, хто згрішив. І тоді в соборному храмі Великого Устюга від святого образу Благовіщення Пресвятої Богородиці було всенародно явлено чудне знамення - з ікони густо вилилось пахуче миро, яким були наповнені всі церковні сосуди.
За милосердне заступлення Божої Матері Господь урятував устюжан від вірної загибелі - грізна хмара пройшла мимо міста і на віддалі на пустинному місці вибухнула із страхітливою силою. Дощ з розпеченого каміння повністю випалив ліс на відстані у двадцяти кілометрах від Устюга. На спомин цього чудесного порятунку, що відбулося в 1290 році, і встановлено щорічне святкування чудотворної ікони Божої Матері.
Другом і співрозмовником блаженного Прокопія був преподобний Кипріан, засновник Устюзького Архангельського монастиря. Ще один сучасник святого - клірик соборної церкви Симеон, який був свідком і очевидцем благочестивого у Христі життя юродивого, зміг угледіти в ньому велику духовну мудрість і безсумнівну благодать Божу, що спочивала на преподобному. Симеон записав і зберіг для нащадків багато дивовижних подій з життя праведного Прокопія.
Відчуваючи наближення смерті, блаженний пішов до обителі святого Архангела Михаїла і там мирно спочив. Тільки на четвертий день після його смерті запорошене снігом тіло було знайдено під мостом. Соборне духовенство, яке супроводжувала натовп народу, взяли тіло святого угодника Божого і, з почестями перепровадили його до храму, звершили відспівування. Святий Прокопій Устюзький, Христа ради юродивий, був похований у вказаному ним самим місці, а на могилу його поклали камінь.
Згодом на цьому місці була зведена церква, в якій здійснилося чимало чудес і зцілень. До лику святих блаженний Прокопій був зарахований Московським Собором в 1547 році.