16 липня пам'ять прп. Анатолія, затворника в Ближніх печерах, та іншого Анатолія, затворника в Дальніх печерах. Свт. Филипа, митр. Московського і всієї Русі

Преподобний Анатолій, затворник Печерський у Ближніх печерах
Преподобний Анатолій відбував подвиг у Печерському монастирі. Відомо, що він жив у XII ст., був пострижений у ченці, провів життя в затворництві й одержав від Господа дар чудотворення. Його називали старий старець Анатолій чудотворець. Він упокоївся наприкінці XII ст. Його мощі зберігаються в Ближніх печерах. В акафісті всім преподобним Печерським про нього сказано: «Радуйся, Анатолію, пережитий душею і розумом ціломудрений». Пам’ять преподобного Анатолія вшановується 16 липня (З липня за ст. ст.).

Преподобний Анатолій, затворник Печерський
Преподобний Анатолій жив у XIII ст., відбував подвиг у Печерському монастирі. Коли і де він народився, хто його батьки немає відомостей. Відбував подвиг у затворі. Подібно до преподобних отців Печерських, він догоджав Господу постом і молитвою. Упокоївся в монастирі. Його нетлінні мощі знаходяться в Дальніх печерах. В акафісті всім Печерським преподобним про нього не сказано нічого.

Перенесення мощей святителя Филипа, митрополита Московського, і всієї Русі чудотворця
Після мученицької кончини святителя Филипа († 23 грудня 1569;) тіло його було поховано в Отрочому монастирі, в Твері. Ченці Соловецької обителі, де він раніше був ігуменом, випросили у 1591 році дозвіл перенести його мощі в свій монастир. Багатостраждальне нетлінне тіло було покладено в могилу, приготовлену єпископом Филипом для себе ще за життя, під папертю храму преподобних Зосими і Саватія Соловецьких, близько гробу старця Іони (Шамина), улюбленого наставника його в чернечих подвигах.
29 квітня 1646 ігумену Соловецької обителі Іллі послана була грамота Патріарха Йосифа про урочисте відкриття мощей святителя і чудотворця Филипа. 31 травня мощі переклали в нову раку і поставили в Преображенському соборі.
У 1652 році Никон, тоді ще митрополит Новгородський, запропонував перенести до Москви мощі трьох святителів-мучеників: митрополита Филипа, Патріархів Іова та Єрмогена. З благословення Патріарха Йосифа митрополит Никон відправився в 1652 році на Соловки за мощами святителя Филипа і урочисто переніс їх до Москви. В руки святого була вкладена покаянна грамота царя Олексія Михайловича, в якій він благав про прощення гріхів свого прадіда Івана Грозного, "схиляючи" свою владу перед владою церковною. 3 липня святі мощі зустрічали в Москві: "пастир, невинно вигнаний, був повернений на свій престол". В Успенському соборі "на самій середині стояв він 10 днів" і в усі дні з ранку до вечора був дзвін, як у Великодній тиждень. Потім святі мощі були поставлені в Успенському соборі біля південних дверей вівтаря.
На місці зустрічі мощей святителя Филипа московським духовенством і народом був споруджений хрест, від якого отримала свою назву Крестовська застава в Москві (біля Ризького вокзалу).

Святитель Василій, єпископ Рязанський
Угодник Божий, святитель Василій, єпископ Рязанський жив у другій половині тринадцятого століття. Про походження його, - від кого і де народився, - жодних свідчень не збереглося. Але збереглися в співах церковних вказівки на те, що святитель Василій з дитячих років був освяченим рабом Господнім, що з юнацького віку він удосконалив себе і морально, і духовно, перемагаючи страхом Божим в собі гріховне і насаджуючи в душі і серці своєму все святе.
Перші подвиги благочестя свого почав він в Муромі. Там він прийняв на себе святий образ чернечий, і, коли Промислом Божим завгодно було поставити його святителем пастви Муромо-Рязанської, він сяяв вже великими подвигам стриманості, лагідності і смиренності. Про обрання св. Василія в сан єпископа в житії його говориться так: «По запустінні граду Мурома від невірних людей прибув з Києва в Муром благовірний князь Георгій Ярославич. Цей князь оновивши тамтешню церкву Благовіщення і другий храм св. страстотерпців Бориса і Гліба і поставив у церкві їх, як і раніше, єпископа, ім'ям Василія, чоловіка праведного і благочестивого ».
Прийнявши на себе високий сан архієрейства святитель Василій з усіма ревнощами істинного пастиря Церкви Христової почав трудитися в улаштуванні своєї пастви: розсіяних варварським нашестям збирав у об'єднані стадо, знемагає зміцнював вірою, зламаних втішав твердою надією на милість Божу, заблудлих повертав на шлях праведний. В таких високих подвиги чесноти святитель Василій показав себе пастирем добрим, мудрим і невсипущим, милостивим і велелюбним, до лиха терплячим і смиренним, непохитним стовпом чистоти і цнотливості, - прикладом свого стада в молитвах, і пості, і в подвигах святоотецьких.
Такі високі подвиги і чесноти святителя нестерпні стали ворогові всього доброго - диявола. Він вживає всі свої сатанинські хитрощі, щоб порушити в легковажному муромському народі підозру в чистоті і цнотливості життя Святителя Божого. Він приймає на себе вид блудної дівчини, часто входить і виходить з оселі святительської, показується народу з святительського вікна і, очевидно, встигає в своїх інтригах. Одного разу бояри і народ зібралися до святителя Василія у вечірню пору і бачать дівчину, що біжить вгору по щаблях до святителя, в руках у неї чоботи. Так зробив диявол. Народ, побачивши це, закричав: «О, єпископе, не належить тобі мати дів в оселі своїй на ложі». Даремно святитель Василій запевняв народ: «неповинний я в ділі цьому блудному, про яке ви говорите мені». Народ в нестямі приступив до самосуду над угодником Божим: не злякався святительства його, не засоромився красу чесних сивини його, оббрехав, поглумився над ним і ирішив вигнати святителя з Мурома. Знайшлися навіть і такі, які в шаленстві своєму кричали: «За цю річ вб'ємо його!» Тоді святитель Василій почав просити: «Отці і браття! Дайте мені трохи часу, до третьої години дня ». Народ, вражений лагідністю святителя, погодився і розійшовся по домівках. Невинний праведник всю ніч молився зі сльозами в соборному храмі Бориса і Гліба; звершив всеношну і вранці - Літургію. Потім відспівав молебень перед шанованою ним іконою Богоматері в храмі Благовіщення, узяв цю ікону з собою і, віддавши себе волі Божій, з надією на Божу Матір, пішов до річки Оки, щоб назавжди залишити Муром. Народ приготував йому човен. Але святитель Василій зняв із себе мантію, розстелив її по воді, зійшов на неї з образом Богоматері і, дивно несений силою Божою, як бурхливим вітром, швидко поплив по річці проти течії її води. Мантія зробилася для нього легким кораблем, Провидіння Боже і заступництво Богоматері - кормилом. Уражені дивом, Муромці, всі, від старого до малого, кликали зі сльозами: «О святий Владико Василію! Прости нас, грішних рабів своїх, згрішили перед тобою, отче, святий Владико, не забудь нас, рабів твоїх ». Але святитель Василій був узятий від очей муромців «миттєво». Так виправдав Бог невинність праведника Свого перед народом. Так осоромив Він підступи диявола, що шукав смерті народу.
Після Служби Божої, в 3-й годині дня, святитель Василій залишив Муром, а в 9-й годині того ж дня (перед вечірнею) принесений був у Рязань (стару), відстанню більше двохсот верст від Мурома. Дивний Промисел Божий чудесним чином сповістив жителів Рязані про наближення до їх міста святителя Василія. Легенда розповідає, що жителі Рязані перед самим прибуттям святителя зібралися в храм до вечірнього богослужіння, але диякон в облаченні, що вийшов починати службу, при всіх зусиллях не міг вимовити звичайного початку. Народ дивився на це з подивом. Нарешті диякон, як би звільнений від уз, що пов'язували його уста, мимоволі проголосив: «Не можу починати, Владика прибув, Владику зустрічайте!» І весь собор пастирів зі святими хрестами, князь з боярами і народом поспішили вийти на берег Оки на зустріч богоявленному святителю і, бачивши його, що плив на мантії з Пречистим Образом Богоматері, з великою радістю прийняли до себе.
Але недовго тривала радість святителя Василія і його пастви. То був час скорботи, а не радості. Під час одного спустошливого набігу варварів, Рязань з усіма храмами була зруйнована, а святителю Василію Промисел Божий призначив інше місце притулку і упокоєння - це нинішня Рязань. Передання говорить, що свт. Василій і сюди приплив по Оці і Трубежу на своїй чудодійній мантії з тим же Муромським образом Божої Матері до церкви Бориса і Гліба. Тут заснував нову єпископію і церква Бориса і Гліба з того часу стала собором.
Пастирське служіння святителя Василія тривало лише десять років. Перенесені їм прикрощі, труди і турботи, скорботи і печалі, побачені страждення пастви під ярмом татар, скоротили великотрудне життя святителя, і 3 липня (ст. стиль) 1295 святитель Василій переселився у вічні обителі. Святе тіло його було поховано в Борисо-Глібському соборі.
Не без благих цілей Промислу Божого відбувалося переселення святителя Василія з одного місця в інше. Муромців воно напоумило, відкривши їм підступи диявола, а жителів Рязані і Переяславля Рязанського - одних втішило і підкріпило в найбільш скорботний для них час, іншим - дало приклад віри і терпіння.
Для підкріплення ж і розради віруючих в страшний час для нашої Батьківщини, час самозванців і польської навали, Промислом Божим завгодно було прославити угодника Свого нетлінням мощей його, що більше трьохсот років спочивали у землі. Святі мощі святителя Василія були відкриті архієпископом Рязанським Феодоритом і з належною честю перенесені в Успенський (нині Різдва Христового) собор. Це сталося 10 червня 1609. Унаслідок смутного часу вони були покладені під спудом, на лівому кліросі.
У 1636 році над мощами святителя була влаштована кам'яна гробниця, і над нею поставлена ікона Божої Матері «Моління Василія». У 1753 році ця гробниця була перероблена на зразок раки з образом свт. Василя, а в 1783 році прикрашена Преосвященним Симоном.
На місці знаходження св. мощей свт. Василія, у Борисо-Глібського собору, в 1712 році замість стародавнього полотняного намету був влаштована кам'яний, а в 1834 році ктитором Борисо-Глібського собору Семеном Пановим.

Блаженний Іоанн, Христа ради юродивий, Московський чудотворець
Блаженний Іоанн, Христа ради юродивий, Московський чудотворець, народився в вологодських межах. В молодості він трудився на солеварнях, де був "водоносцем". З важкою працею святий поєднав строгий піст і молитву. Пізніше він перейшов в Ростов, де почав подвиг юродства. Носив вериги у вигляді важких залізних хрестів і на голові великий залізний ковпак, за що прозваний був "Іоанн - Великий ковпак". У Москві ходив босий і майже голий навіть в найлютіші морози, передбачав великі біди Росії, смутний час і нашестя поляків, кажучи, що "в Москві буде багато видимих і невидимих бісів".
Він безбоязно говорив правду всякому, яке б положення той не займав. Навіть самому царю Борису Годунову часто говорив слова: "Розумна голова, розбирай Божі справи. Бог довго чекає, та боляче б'є". Перед смертю святий Іоанн вказав собі могилу біля храму Покрова на Рву, згодом названого собором Василія Блаженного. Готуючи себе до поховання, він зняв вериги і тричі облився водою. Перед самою смертю († 1589) у блаженного відкрився дар зцілень. Він шанувався в Москві як великий чудотворець і провидець. 12 червня 1672 були знайдені мощі блаженного, вони спочивають під спудом в одній з прибудов собору Василія Блаженного. Служба і житіє збереглися в списках ХVII століття.