14 липня пам'ять святих мучеників Косми і Даміана

Святі мученики Косма і Даміан
Святі мученики, чудотворці і безсрібники Косма і Даміан - рідні брати, родом з Риму, лікарі за фахом, прийняли мученицьку кончину в Римі за імператора Карина (283-284). Виховані батьками-християнами в правилах благочестя, вони вели суворе, цнотливе життя і були удостоєні від Бога благодатного дару зцілення хвороб. Своїм добрим і безкорисливим ставленням до людей, поєднаним з винятковим милосердям, брати багатьох навертали до Христа. Святі зазвичай говорили хворим: "Не своєю силою ми лікуємо хвороби, а силою Христа, Істинного Бога. Віруйте в Нього і будете здорові". За безкорисливе лікування недужих святих братів називали "безвідплатними лікарями".
Дієве служіння ближньому, духовний вплив на оточуючих, який багатьох приводив до Церкви, привернуло увагу до братів римських властей. За лікарями були послані воїни. Почувши про це, християни просили святих Косми і Даміана тимчасово сховатися заради тих, які вдавалися до їх допомоги. Але, не знайшовши братів, воїни схопили інших християн в селищі, де жили святі. Тоді святі Косма і Даміан покинули притулок і віддали себе в руки римських воїнів, попросивши відпустити узятих замість них заручників.
У Римі святих спочатку вкинули в темницю, а потім повели в судилище. Святі брати відкрито сповідали перед римським імператором і судом свою віру в Христа Бога, що прийшов на землю спасти людство і спокутувати гріх світу, і рішуче відмовилися принести жертву поганським богам. Вони говорили: "Ми нікому не заподіяли зла, ми не займаємося чааклуванням та чарами, в чому ви нас звинувачуєте. Ми лікуємо недуги силою Господа і Спасителя нашого Ісуса Христа і не беремо жодної винагороди за допомогу хворим тому, що Господь заповідав Своїм ученикам:" Задарма отримали, задарма давайте "(Мф. 10, 8)".
Однак імператор продовжував наполягати. За молитвою святих братів, сповнених благодатною силою, Бог вразив Карина раптовою хворобою, щоб він на власному досвіді відчув всемогутність Господа, Який не прощає хули на Святого Духа. Люди, що бачили чудо, вигукували: "Великий Бог християнський і немає іншого Бога, крім Нього!" Багато з тих, хто увірували просили святих лікарів зцілити імператора, і сам він благав святих, обіцяючи звернутися до Істинного Бога Христа Спасителя. Святі зцілили його. Після цього святі Косма і Даміан були з честю відпущені на свободу і знову взялися за лікування хвороб.
Але чого не могли зробити ненависть язичників і жорстокість римських властей, здійснила чорна заздрість, одна з найсильніших пристрастей гріховної природи людини. Старий лікар-наставник, у якого свого часу святі брати вивчали лікарське мистецтво, став заздрити їхній слави. Доведений до несамовитості цією підступною, все висушуючою пристрастю, він закликав святих братів, колись улюблених своїх учнів, нібито для збирання рідкісних лікарських трав і, завівши їх далеко в гори, вбив, а тіла вкинув у річку.
Так мученицьки закінчили свій земний шлях безвідплатні цілителі - святі брати Косма і Даміан, котрі все своє життя присвятили християнському служінню ближнім, уникли римського меча і в'язниці, але зрадницьки були вбиті учителем.
Господь прославив Своїх угодників. І нині за молитвами святих безсрібників отримують від Бога зцілення всі, хто з вірою вдаються до їхнього святого заступництва.