11 лютого перенесення мощей сщмч. Ігнатія Богоносця. Прп. Лаврентія, затворника Києво-Печерського, єп. Туровського

Перенесення мощей священномученика Ігнатія Богоносця
Після того, як святий священномученик Ігнатій, згідно наказу імператора Траяна (98 - 117), був в Римі кинутий на розтерзання звірям і помер у 107 році, християни зібрали його кістки і зберігали в Римі. У 108 році їх перенесли в передмістя міста Антіохії. Друге перенесення - до самого міста Антіохії - було здійснено у 438 році. Після захоплення міста Антіохії персами мощі священномученика були повернені до Риму і встановлені в храмі на честь святого священномученика папи Климента в 540 році (за іншими джерелами, в 637 році). Священномученик Ігнатій ввів в церковне Богослужіння антифонний спів. Він залишив сім архіпастирських послань, в яких наставляв у вірі, любові і добрих справах, закликав зберігати єдність віри і остерігатися єретиків, заповідав покорятися єпископам і шанувати їх, "дивитись на єпископа як на Самого Христа".
"Слухайте єпископів, щоб і Бог слухав вам... Хрещення хай залишається з вами, як щит; віра - як шолом; любов - як спис; терпіння - як повне озброєння".

Преподобний Лаврентій, затворник Києво-Печерський, єпископ Туровський
Преподобний Лаврентій, затворник Києво-Печерський, єпископ Туровський (ХІІ ст.), Спочатку трудився в Києво-Печерському монастирі. Про нього, як про святителя, що вийшов з ченців Києво-Печерської обителі, згадує святитель Симон, єпископ Володимирський і Суздальський, у своєму «Посланні до Полікарпа», що поклав початок Києво-Печерському патерику.
Згодом, як це видно з оповідання святителя Симона, преподобний Лаврентій побажав піти у затвор, але отці печерські не дозволили йому цього, вважаючи (після спокуси, що спіткало преподобного Микиту, + 1108, пам'ять 31 січня / 12 грудня) подвиг самітництва дуже важким і небезпечним . Тоді преподобний Лаврентій перейшов до монастиря в ім'я святого великомученика Димитрія, побудований великим князем Київським Ізяславом Ярославичем (1054-1073, 1076-1078). Тут, зачинився, преподобний Лаврентій жив в мовчанні і строгому утриманні, припиняючи сльозами молитви своєї різні спокуси. І не тільки сам уникнув уражена від духів злоби пекла, але високими подвигами молитви і богомислення досяг дару зцілень і ще за життя мав славу чудотворця м. Монастир в ім'я святого великомученика Димитрія був з 1128 переданий Анастасією, дочкою князя Ярополка Ізяславича і дружиною Мінського князя Юрія, якому належав Турів, у відання Києво-Печерської обителі і вважався спочатку приписним до неї.
У другій половині ХІІ століття, коли в Димитріївському монастирі подвизався преподобний Лаврентій, він уже був самостійним і управлявся своїм ігуменом. Незалежність його підтверджується тим, що ігумен Димитрівського монастиря дозволив преподобному Лаврентію подвизатися в затворі подвигом безмовності, у чому йому відмовили печерські отці.
Перебуваючи в затворі, преподобний Лаврентій не переривав духовного спілкування з братією Києво-Печерської обителі. Відомий випадок, коли до святого Лаврентія привели одержимого бісом, який примушував нещасного викрикувати на різних мовах - єврейською, латинською, грецькою, а також на невідомих говірками. Одержимого насилу утримували десять людей. Преподобний Лаврентій не зміг зцілити його один і звелів відвести в Києво-Печерський монастир. Почувши це, одержимий став кричати, що боїться наблизитися до святих печер. Преподобний Лаврентій велів вести його силою. На питання поводирів, які знали, що той чоловік ніколи в обителі на бував, - «Кого він боїться?» - Біс устами одержимого назвав по іменам тридцять отців, що мали над ним владу. А поховані в печерах "нині ще більше відваги мають до Бога молитися за своїх чорноризців і за тих що приходять до них». При наближенні до святих воріт обителі нечистий дух залишив стражденного, і він абсолютно здоровим увійшов в монастир. Коли його запитали, хто його зцілив, він показав на чудотворну ікону Матері Божої і сказав: «Тридцять святих отців разом з Нею зустріли нас, і я зцілився». Настільки великої виявилася сила соборної молитви Києво-Печерських ченців, предстательством Пресвятої Богородиці. Ймовірно, після цього випадку преподобний Лаврентій повернувся до Печерського монастиря. Він був зведений звідси на кафедру єпископа Туровського після кончини знаменитого духовного письменника і проповідника святителя Кирила Туровського (+ 1183, пам'ять 28 квітня / 11 березня), тобто не раніше 1172. В Іпатіївському літописі преподобний Лаврентій згадується в сані єпископа під 1182 роком, коли він брав участь при поставлених пресвітера Василія в архімандрита Києво-Печерського монастиря. Час управління святителя Лаврентія Туровською єпархією приблизно збігається з часом князювання Святополка Юрійовича, одного з чудових Туровських князів. Припускають, що останні роки свого життя преподобний Лаврентій провів у Києво-Печерському монастирі, куди пішов з любові до самітництву. Точний час його кончини невідомо. За іншими відомостями, преподобний Лаврентій преставився в Туровському Борисо-Глібському монастирі. Місцеве Туровське передання свідчить, що з цього монастиря в ХІІ столітті були взяті нетлінні мощі в Києво-Печерську обитель. Мабуть, це мощі преподобного Лаврентія, який заповідав перенести його тіло в Київські печери.
У старовинних рукописних святцях між святими, що спочивають в Ближніх (Антонієвих) печерах, першим вказаний "святий Лаврентій, єпископ Туровський».
У «Іконописному оригіналі» про святого Лаврентія сказано: «Подобою надсед, брада, аки Богословля, роздвоїлася, клобук на плечах, риза преподобніческая, бос». Пам'ять преподобного Лаврентія, святителя Туровського, звершується також 28 вересня / 11 листопада (Собор преподобних отців Києво-Печерських, в Ближніх печерах) і в 2-у Неділю Великого посту (собор всіх преподобних отців Києво-Печерських).

Святителі Герасим, Питирим, Іона Великопермські
Святителі Герасим, Питирим, Іона були єпископами Великопермськими і Устьвимськими.
Святий Герасим - третій єпископ зирянского народу, гідний послідовник святителя Стефана, просвітителя Пермського. На Пермську кафедру зведений після 1416 року, коли тільки частина зирян була навернена в християнство. З великою ревністю він дбав про свою паству, що страждала від безперестанних набігів новгородців і язичників-вогулів. Він безбоязно входив в стани вогулів, переконуючи їх припинити грабувати беззахисних перм'яків-християн. Під час однієї з таких поїздок помер мученицькою смертю - був убитий (за переказами - задушений омофором) своїм слугою-вогулом в 1441 році. Похований був в Благовіщенській церкві села Усть-Вимь, недалеко від міста Яренск, на річці Вичегда (пам'ять 24 січня).
Наступником святителя Герасима був учений архімандрит Питирим. І в його час вогули не переставали нападати на мирних зирян, що населяли Пермську країну. Єпископ Питирим, так само як і його попередники, став заступником своєї пастви. У 1447 році він у Москві особисто просив великого князя про надання допомоги зирянам. Святитель часто відвідував свою паству, розсіяну на величезній території, наставляючи її Словом Божим і приходячи на допомогу в її лихах. Для освіти язичників-вогулів він робив далекі подорожі, під час яких життя його нерідко піддавалася небезпекам, так як йому доводилося терпіти всілякі позбавлення. Але святитель не шкодував своїх сил, просвіщаючи людей і повчаючи в будинках, храмах, на відкритих місцях.
Своєю проповіддю він навернув до християнства багатьох вогулів, що жили по притоках річки Печори. Цим він порушив страшний гнів ватажка вогулів - Асика, який вбив святителя на полі під час здійснення ним молебню. Сталося це недалеко від Усть-Вимі 19 серпня 1455. Святитель Питирим склав житіє святителя Олексія і канон на знайдення мощей його.
Після святителя Питирима на Пермську кафедру вступив єпископ Іона. Він навернув в християнство іншу частину Великої Пермі, тобто язичницькі племена, які жили по річках Вішера, Камі, Чусовій та інших. Його стараннями були винищені ідоли і на їх місцях споруджені храми, при яких святитель відкривав училища. До новонавернених з Усть-Вимі були переведені досвідчені пастирі, які проповідували і викладали в цих училищах.
Преставився святитель Іона 6 червня 1470. Мощі його спочивають разом з мощами святителів Герасима і Питирима в Благовіщенському храмі в Усть-Вимі (у Вологодській області). Спільна пам'ять святителів є визнанням їх апостольської діяльності в східних межах Росії.

Святі мученики Роман, Яків, Філофей, Іперихій, Юліан Пригорій
Святі мученики Роман, Яків, Філофей, Іперіхій, Авів, Юліан і Парігорій постраждали в 297 році, в період гоніння Діоклетіана (284 - 305), в місті Самосати (в Сирії, на річці Ефраті). Вони безстрашно викривали безумство ідольського служіння і були схоплені і віддані різним тяжким мукам - їх тіла стругали залізом, підвісивши їм на шиї важкі залізні кайдани, їх кинули в темницю і, нарешті, повісивши, прибили голови їх до хреста.