10 лютого пам'ять прп. Єфрема Сиріна. Прп. Єфрема Києво-Печерського, єп. Переяславського. Прп. Феодосія Тотемського

Преподобний Єфрем Сирін
Преподобний Єфрем Сирін, вчитель покаяння, народився на початку IV століття (рік його народження точно невідомий) у місті Нізібії (Месопотамії) в християнській родині бідних хліборобів. Батьки виховали сина в благочесті. Але, відрізняючись з дитинства запальним, дратівливим характером, він замолоду часто сварився, здійснював необдумані вчинки, навіть сумнівався в Промислі Божому, поки не отримав від Господа напоумлення, що направило його на шлях покаяння і спасіння. Одного разу його несправедливо звинуватили в крадіжці овець і посадили до в'язниці. У ній він почув у сні голос, що закликав його до покаяння і виправлення життя. Він був виправданий і звільнений.
У Єфремі прокинулося глибоке покаяння. Юнак пішов у навколишні гори і став відлюдником. Такий вид християнського подвижництва був введений в Нізібії учнем преподобного Антонія Великого єгипетським пустельником Євгенієм.
Серед пустельників особливо вирізнявся знаменитий аскет, проповідник християнства і викривач аріан єпископ Нізібійської Церкви святий Яків (пам'ять 13 січня). Преподобний Єфрем став одним з його учнів. Під благодатним керівництвом святителя преподобний Єфрем здобував християнську лагідність, смиренність, покірність Промислу Божому, що дає силу безмовно переносити різні спокуси. Святитель Яків знав високі чесноти свого учня і використовував їх на благо Церкви - доручав йому читати проповіді, навчати дітей в училищі, взяв його з собою на I Вселенський Собор в Нікеї (325 р.). Преподобний Єфрем 14 років був у послуху у святителя Якова до його кончини.
Після взяття Нізібії персами в 363 році преподобний Єфрем покинув пустелю і поселився в монастирі поблизу міста Єдеси. Тут він побачив багато великих подвижників, які проводили життя в молитвах і псалмоспіві. Печери були їхнім єдиним притулком, харчувалися вони одними рослинами. Особливо він зблизився з подвижником Юліаном (пам'ять 18 жовтня), який був з ним одного покаянного духу. Преподобний Єфрем поєднав з подвижницькими працями безперестанне вивчення Слова Божого, черпаючи в ньому для своєї душі розчулення й мудрість. Господь дав йому дар учительства, до нього почали приходити люди, які жадали почути його настанови, які особливо діяли на душі тому, що він починав їх з викриття себе. Преподобний і усно й письмово вчив усіх покаянню, вірі і благочестю, викривав аріанську єресь, яка хвилювала тоді християнське суспільство. Язичники, слухаючи проповіді преподобного, наверталися до християнства.
Чимало потрудився він і в тлумаченні Святого Письма - поясненні П'ятикнижжя Мойсея. Їм написано багато молитов і пісень, що збагатили церковне Богослужіння. Відомі молитви до Пресвятої Тройці, Сина Божого, Пресвятої Богородиці. Він написав для своєї Церкви пісні на дні дванадесятих Господніх свят (Різдво Христове, Хрещення), Воскресіння, похоронні співи. Його покаянна молитва "Господи і Владико життя мого ..." читається під час Великого посту і закликає християн до духовного оновлення. Церква з давніх часів високо цінувала праці преподобного Єфрема: його твори читалися в деяких церквах на зібраннях вірних після Святого Письма. І зараз за Уставом Церкви деякі його повчання належить читати в дні посту. Між пророками святий Давид, переважно, псалмоспівець; між святими отцями Церкви преподобний Єфрем Сирін - переважно молитовник. Духовна досвідченість зробила його наставником ченців і помічником єдеських пастирів. Преподобний Єфрем писав сирійською, але його творіння дуже рано були перекладені на грецьку та вірменську мови, а з грецької - на латинську і слов'янську.
У численних творіннях преподобного зустрічаються цільні картини життя сирійських подвижників, головне місце в якій займала молитва і потім праця на загальну братню користь, послух. Погляди на сенс життя у всіх сирійських аскетів були однакові. Кінцевою метою своїх подвигів ченці вважали Богоспілкування і вселення Божественної благодаті в душу подвижника, справжнє життя було для них часом плачу, посту і праць.
"Якщо Син Божий в тобі, то і царство Його в тобі Ось царство Боже -. Усередині тебе, грішнику. Зайди в самого себе, шукай старанніше і без зусиль знайдеш його Поза тебе - .. Смерть, і двері до неї -. Гріх Зайди в себе, перебувай у серці своєму, бо там - Бог ". Невпинна духовна тверезість, розвиток блага в душі людини дає йому можливість сприйняти працю як блаженство, і самопримушення як святість. Винагорода розпочинається в земному житті людини, підготовляється ступенем її духовного вдосконалення. Хто на землі виростив собі крила, каже преподобний Єфрем, той там підноситься до горніх, хто тут очистить розум свій - той там побачить славу Божу; якою мірою кожен полюбить Бога - тією мірою насититься любов'ю Його. Людина, очиститься і здобуває благодать Духа Святого ще тут, на землі, передчуває Царство Небесне. Здобувати життя вічне, за вченням преподобного Єфрема, не означає перейти з однієї області буття в іншу, а значить знайти "небесне" духовний стан. Вічне життя не дарується людині одностороннім зволенням Божим, але, як зерно, поступово виростає в ньому через подвиг, праці і боріння.
Запорука обоження в нас - Хрещення Христове, головний двигун життя християнської - покаяння. Преподобний Єфрем Сирін був великий вчитель покаяння. Прощення гріхів у таїнстві Покаяння, за його вченням, це не зовнішнє виправдання, не забуття гріхів, а повне знищення їх. Сльози покаяння змивають і спалюють гріх. І ще - вони животворять, перетворюють гріховне єство, дають силу "ходити шляхом заповідей Господніх", зміцнюючись сподіванням на Бога. У вогняній купелі Покаяння, писав преподобний, "сам себе переплавляєш ти, грішнику, сам себе воскрешаєш з мертвих".
Преподобний Єфрем, за своїм смирення вважаючи себе нижче і гірше всіх, в кінці свого життя відправився до Єгипту, щоб побачити подвиги великих пустельників. Він був прийнятий там як бажаний гість і сам отримав велику втіху від спілкування з ними. На зворотньому шляху він відвідав в Кесарії Каппадокійської святителя Василія Великого (пам'ять 1 січня), який побажав присвятити його в пресвітера, але преподобний визнав себе негідним ієрейства і, за наполяганням святителя, прийняв лише сан диякона, в якому перебував до смерті. Згодом святитель Василій Великий запрошував преподобного Єфрема на кафедру єпископа, але святий представився юродивим, щоб відхилити від себе цю честь, через смирення вважаючи себе негідним її.
Після повернення в свою Єдеську пустелю преподобний Єфрем хотів кінець життя провести на самоті. Але Промисел Божий ще раз викликав його на служіння ближнім. Мешканці Єдеси страждали від лютував голод. Сильним словом преподобний спонукав багатих надавати допомогу незаможним. На приношення віруючих він побудував богадільню для жебраків і хворих. Потім преподобний віддалився в печеру під Єдесою, де і залишився до кінця свого життя.

Преподобний Єфрем Києво-Печерський, єпископ Переяславський
Преподобний Єфрем Печерський, єпископ Переяславський, до свого постригу в чернецтво був скарбником і завідував господарством при дворі великого князя київського Ізяслава (Димитрія) Ярославича (1054 - 1068). Обтяжуючись галасливим і метушливим життям і побажавши прийняти чернецтво, він отримав благословення святого Антонія Печерського і був пострижений ігуменом Никоном. Розгніваний князь зажадав, щоб Єфрем повернувся додому, погрожуючи йому ув'язненням і знищенням монастирських печер. Преподобний Антоній з братією вийшов з монастиря і вирішив перейти в інше місце. Проте Ізяслав Ярославич злякався гніву Божого, послухав поради великої княгині і зняв опалу з монастиря. Святий чернець Єфрем був вимушений віддалитися. Він виїхав до Константинополя і поселився там в одному з монастирів. Будучи у Константинополі, святий Єфрем, на прохання преподобного Феодосія, переписав Студійський устав і переслав його до Києва. Отримавши устав, преподобний Феодосій увів його у своєму монастирі. Після 1072 року Єфрем був поставлений єпископом до Переяслава і носив титул митрополита. Він прикрасив Переяслав багатьма прекрасними церквами і цивільними будівлями, за грецьким зразком звів навколо міста кам'яні стіни. Він влаштував безкоштовні лікарні для бідних і мандрівників, побудував декілька суспільних лазень. У 1091 році преподобний Єфрем брав участь у відкритті і урочистому перенесенні мощів преподобного Феодосія. Відомо, що в давнину існувало житіє святителя, що не дійшло до нас. Відомості про нього ми знаходимо в житії преподобного Феодосія і в руських літописах. Святителеві Єфрему приписується оповідь і похвальне слово Миколаєві Чудотворцю. Помер святий в 1098 році. Преподобний Єфрем був похоронений в Антонієвих печерах Києво-Печерського монастиря. Пам'ять його звершується також 10/28 вересня і в 2-гу Неділю Великого посту.

Преподобний Феодосій Тотемський
Народився у місті Вологда близько 1530 року і був вихований у благочесті і страху Божому. Досягнувши повноліття, за наполяганням батьків святий одружився і мав дочку, але сімейне життя не відволікало святого від діяльної любові до Бога. Він старанно відвідував церкву, багато молився удома, особливо вночі. Після смерті батьків і дружини, віддавши весь свій маєток родичам на виховання дочки, Феодосій віддалився до Вологодського Спасо-Преображенського монастиря преподобного Димитрія Прилуцького і, прийнявши тут постриг, покірливо ніс весь нелегкий монастирський послух: колов дрова, пік хліби, молов борошно, виконуючи все зі старанністю.
Відправившись за дорученням ігумена обителі до міста Тотьми піклуватись монастирськими солеварнями, він дбайливо ставився до робітників і був до них покірливим та милостивим. Управління його настільки успішним, що ніколи раніше солеварні не приносили стільки доходу, як при ньому. Після того, як жителі Тотьми стали переселятися до нових місць, преподобний побажав заснувати в цій місцевості монастир. Населення Тотьми і навколишніх сіл, що знало і любило преподобного Феодосія ще на солеварнях, почувши про це, приходило до нього і приносило все необхідне для життя. У 1554 році, отримавши царську грамоту і як благословення від Прилуцького монастиря ікону Богоматері (відому тепер під іменем «Суморинської» чудотворної), преподобний Феодосій приступив до облаштування монастиря і протягом одного року, за допомогою сусідніх жителів поставив дерев'яну церкву, трапезну, келії і інші необхідні споруди.
Ще в юності здобувши хорошу освіту, святий прагнув до духовної освіти братії і з часом зібрав в обителі змістовну бібліотеку. Старанням преподобного була відновлена і Єфремова пустинь, що запустіла, в тому ж Тотемському окрузі. Будучи настоятелем тепер уже двох монастирів, преподобний Феодосій постійно знаходився у молитві і працях, виявляючи зразковий приклад братії. Передбачаючи швидку смерть, святий залишив духівницю, в якій, зокрема, наполегливо підкреслював необхідність церковної молитви за всіх покійних, і мирно спочив 28 січня 1568 року. Відомо близько 150 посмертних чудес преподобного.
2 вересня 1796 року при перебудові храму були знайдені нетлінні мощі святого, які нині спочивають у Вознесенському храмі міста Тотьми.

Преподобний Єфрем Новоторзький
Преподобний Єфрем, Новоторзький чудотворець, був вихідцем з Угорщини. Вихований в глибокому благочесті, він, як розповідають Новгородський і Никонивський літописи, переселився в 1030 році на Русь, разом зі своїми двома братами-Георгієм Угрином і преподобним Мойсеєм Угрином (тобто угорцями). Всі троє надійшли на службу конюшими до святого князя Бориса, сина святого рівноапостольного Володимира. Святий страстотерпець князь Борис був убитий на річці Альті за наказом князя Святополка Окаянного, в 1015 році. Разом з ним прийняв смерть від руки вбивці і вірний його слуга Георгій Угрин. Вбивці відрізали йому голову, щоб зняти золоту гривню, яку він носив на шиї. Преподобному Мойсею вдалося врятуватися втечею, і він, прийнявши чернецтво згодом, вступив до Києво-Печерського монастиря (+ бл. 1043, пам'ять 26 липня).
Преподобний Єфрем гірко плакав, прибувши на місце вбивства. Він знайшов відсічену голову свого брата Георгія і взяв її з собою. Залишивши службу при княжому дворі, преподобний Єфрем, з благословення митрополита Київського, вирушив до верхів'ї Волги і Тверци. Тут преподобний Єфрем вирішив боротись в подвигу странноприїмця, сподіваючись зустріти і обігріти преподобного Мойсея, який невідомо де поневірявся.
Подвиг странноприїмця, заснований на словах Самого Господа (Мф. 25, 35), підготував його до прийняття чернецтва. Влаштувавши прочан будинок поблизу Нового Торгу, або Торжка (нині м. Торжок Тверської області), преподобний Єфрем цілком віддався своєму служінню. "Ласкавий прийом такого прекрасного, освіченого, велелюбного, самовідданого странноприїмця, його мудрі настанови і напоумлення, його лагідні викриття ідолопоклонників і язичницьких забобонів, його святе, подвижницьке життя і цілковита самовідданість і безкорисливість багато чим могли сприяти поширенню віри Христової ...".
Живучи в Торжку, преподобний Єфрем часто ходив до Києва. Невідомо, чи знайшов він там свого брата преподобного Мойсея, але під час одного з таких подорожей, слідуючи через Вязьму, він зустрівся з блаженним Аркадієм Новоторзьким (пам'ять 11 липня) і знайшов в ньому брата у Христі. "Прозорливий Єфрем зрозумів духом своїм, що цей юнак взяв на себе юродство Христа ради;. Підбадьорив його в скрутному подвиг і завжди відвідував його під час своїх подорожей І сам юнак дивився на преподобного Єфрема, як на свого духовного керівника і наставника, і нерідко приходив до нього в Торжок для навчання й повчання ».
Тим часом йшли роки. Дванадцять років минуло з того часу, як преподобний Єфрем заснував странноприїмний будинок для піклування про бідних і немічних, подорожніх і переселенців. Своїм благочестям преподобний Єфрем порушив у багатьох навколишніх жителів прагнення до чернечих подвигів. Зміцнюючи блаженного Аркадія в його подвижництво, преподобний Єфрем і сам затверджувався у своєму пастирському покликання.
В цей час були знайдені нетлінними мощі благовірних князів Бориса і Гліба. Преподобний Єфрем запалав бажанням заснувати в ім'я страстотерпців чернече обитель, щоб славити Господа і святих Бориса і Гліба, яких особисто знав і любив.
Отримавши постриг в чернецтво, преподобний Єфрем попросив благословення архієпископа Новгородського на створення нової обителі. У 1038 році, за князювання Ярослава Володимировича, було здобуто місце на правому березі річки Тверци, недалеко від прочан будинку, де преподобний Єфрем поставив хрест і приступив до спорудження храму.
У цій богоугодній справі преподобний Єфрем був не самотній: його праці поділяв улюблений учень, преподобний Аркадій. Про заснування цього храму, спорудженого в ім'я святих князів Бориса і Гліба (перших руських святих, канонізованих Руською Церквою), оповідає ієромонах Юр'єва монастиря Іоасаф, який описав в 1572 році. Житіє і чудеса преподобного Єфрема.
Після побудови храму Борисоглібського монастиря преподобний Аркадій залишив Вязьму і остаточно оселився у новій обителі, куди з усіх сторін стала стікатися братія. Преподобний Аркадій ніколи не пропускав літургії і був до заутрені першим, разом зі своїм наставником, у всьому наслідуючи приклад преподобного Єфрема, келійником і духовним сином якого був.
Преподобний Єфрем славився як "образ цнотливості і стриманості", мудрий "ченців пастир і учитель", "в миру живуть заступник і покровитель", "сумує благодатне підбадьорення», цілитель людей від "душетлінних пристрастей" і "насильства демонського". Характерна особливість духовного покликання преподобного Єфрема, поєднання високого особистого подвигу з подвигом пастирського служіння.
Відомо, що преподобний Єфрем дожив до глибокої старості і мирно, з молитвою на устах, давши повчання і благословення братії, відійшов до Господа 28 січня 1053. Тіло його з належною честю, під спів скорботних псалмів, було поховано в заснованій ним обителі, - разом з чесною главою його брата Георгія.
11 червня 1572 були знайдені багатоцілющі мощі преподобного Єфрема Новоторзького, прославленого через кілька років, після митрополита Діонісія (1581-1586).
Сто років потому святість преподобного Аркадія також була засвідчена Російською Церквою. 11 липня 1677 були знайдені мощі преподобного Аркадія, а 14 липня того ж року за участю численного духовенства відбулося їх урочисте перенесення. У 1785 році їх переклали в кам'яний труну, що служив до 1572 року місцем упокоєння преподобного Єфрема.
Борисоглібський Новоторзький монастир, що належав до числа найдавніших обителей Росії, зазнавав розорення за часів князівських міжусобиць, ворожих навал в Смутні часи, але кам'яна церква в ім'я святих Бориса і Гліба, в якій спочивали мощі преподобних Єфрема і Аркадія Новоторзьких, залишалася в цілості. Згодом в різний час було споруджено ще кілька храмів на території Борисоглібського монастиря.
Збереглася соборна церква (архітектор Н. А. Львов) була закінчена до 11 липня 1796 року і знову освячена в 1841 році. Відома місцева ікона, що зображає преподобних Єфрема і Аркадія, над якими, образи святих Бориса і Гліба з Нерукотворним Спасом; між преподобними - Борисоглібський Новоторзької монастир. На іконі «Собор Тверських святих" в сонмі інших прославлених угодників Божих зображені і обидва преподобних.
Духовні узи, які зв'язали їх, не розриваються в пам'яті Руської Церкви і понині. В акафісті преподобному Єфрему засновник Новоторзького Борисоглібського монастиря прославляється "з учнем своїм Аркадієм", а служба преподобному Аркадію прославляє святого "разом з преподобним отцем Єфремом ..." Віруючі Торжка і Вязьми шанують преподобних Єфрема і Аркадія як своїх покровителів.