8 лютого пам'ять прпп. Ксенофонта і його дружини Марії та синів їхніх Аркадія та Іоанна. Св. блгв. царя Давида ІІІ Відновителя. Свт Йосифа, архієп. Солунського. Прп. Симеона Ветхого

Преподобні Ксенофонт, дружина його Марія та їхні сини Іоанн та Аркадій
Преподобний Ксенофонт, його дружина Марія і їхні сини Аркадій та Іоанн, знатні константинопольські громадяни, жили у V столітті. Не дивлячись на багатство і знатність, вони відрізнялися душевною простотою і добрим серцем. Бажаючи дати своїм синам Іоаннові та Аркадієві, найповнішу освіту, вони відправили їх до фінікійського міста Бейрут. Промислом Божим корабель, на якому відправилися обоє братів, потонув. Брати були викинуті хвилями на берег в різних місцях. Сумуючи через розлуку, брати присвятили себе Богові і прийняли чернецтво. Батьки довго не отримували звісток про своїх дітей і вважали їх загиблими. Проте преподобний Ксенофонт, вже будучи старцем, зберігав тверде покладання надії на Господа, утішав свою дружину Марію, радив не сумувати і вірити, що діти будуть збережені Господом. Через декілька років подружжя здійснило паломництво по Святих місцях і зустріло у Єрусалимі своїх синів, що трудилися в різних монастирях. Утішене подружжя дякувало Спасителеві, що промислительно з'єднав цілу сім'ю. Решту свого життя преподобні Ксенофонт і Марія присвятили Богові, прийнявши чернецтво. Преподобний Аркадій та Іоанн, попрощавшись з батьками, відійшли в пустелю, де після довгих подвигів прославилися дарами чудотворень і прозорливості. Преподобні старці Ксенофонт і Марія, подвизаючись в безмовності і строгому постуванні, також отримали від Бога дар творення чудес.

Святий благовірний Давид ІІІ Відновитель
Святий благовірний Давид III Відновитель, цар Іверії та Абхазії (1089 - 1125; за іншими джерелами 1084 - 1125; в сучасних виданнях Давид IV Будівничий), - видатний державний, культурний і церковний діяч Грузії. Був вихований своїм духівником - преподобним Арсенієм Ікалтойським, відомим богословом і вченим-енциклопедистом (+ 1127; пам'ять 6 лютого).
Найменування "Відновитель" дав святому царю Давиду грузинський народ за його великі труди по відновленню Грузії та зміцненню Грузинської Православної Церкви. Грузія, безжалісно спустошена турками, що страждала від міжусобиць, під скіпетром Давида Відновителя об'єдналася в сильну централізовану державу. Грузинська Церква, у процвітанні якої цар бачив запоруку непорушності та єдності держави, була предметом його особливого піклування. Святий Давид вирізнявся глибоким благочестям, свято шанував церковні канони і своєю владою охороняв їх і затверджував. За ініціативою святого Давида Відновителя, в 1103 році був скликаний Церковний Собор в Руісі, постанови якого сприяли зміцненню канонічного життя Церкви та утвердження церковного благочиння.
Людина високоосвічена, святий Давид заохочував розвиток наук. Він заснував Гелатську і Ікалтойску академії. У царювання святого Давида Відновителя в Грузії були споруджені десятки храмів і монастирів, створювалися нові й розширювалися старі міста. Багато турбот приділяв благовірний цар добробуту і процвітанню грузинських обителей в Палестині і Синаї, Антіохії і на Святій Горі Афон. Коли святий Давид вирішив спорудити храм в ім'я великомученика Георгія, до допомоги якого він постійно вдавався у своїх визвольних битвах, то святий Георгій з'явився йому у видінні і вказав місце будівництва храму.
Розуміючи миротворчість як здійснення заповіді Господньої (Мф. 5, 9), цар Давид примирив кипчакського хана Атрака з осетинами і встановив мир в Дарьяльській ущелині.
В 1123 році, незадовго до кончини, благовірний цар звільнив Вірменію від турецького засилля. Він наказав знову освятити храми, перетворені турками в мечеті. За переказами, коли цар підійшов у одному з храмів до гробниці своєї бабці, дружини Вірменського царя Гагика I, і сказав: "Радуйся, цариця Бог позбавив храм твій від агарян!", Раптово почувся голос: "Богу дякувати". Турбота царя Давида про возз'єднання з Вірменською Церквою висловилася у скликанні Церковного Собору в місті Ані, на якому частина вірменських єпископів-монофізитів схилилася до прийняття Православ'я (проте в цілому Собор не привів до бажаних результатів). Патріотичні подвиги святого Давида не заважали йому здійснювати подвиг духовний. З юних років святий мав основу премудрості - страх Божий (Притч. 1, 7), який спонукав його до добрих справ і намірам. Улюбленим заняттям святого Давида було читання Священного Писання. Про його високу духовність свідчить складений ним "Покаянний канон", що складається з дев'яти скорботних і зворушливих пісень.
Відчувши наближення смерті, святий цар Давид склав духовний заповіт, в якому, передаючи управління країною своєму синові Димитрію, писав: "Нині Промислом правосудного Бога відгукуюся я, а на царство спадкове закликається він ... Все зробив я силою Чесного Животворящого Древа і йому вручаю це Знамення, яке ощасливило мене ". Причастившись Святих Таїн, "Зі славослів'ям на вустах він віддав свою душу Господу, на 53-му році життя, в суботу 24 січня 1125".
Цар був похований в Гелатському монастирі, при вході в привратну церкву. Через деякий час мощі його, прославлені знаменнями милості Божої, були перенесені під престол соборного храму. В кінці XIII століття святий цар Давид III Відновитель був прославлений, тоді ж йому була складена служба.

Святитель Йосиф, архієпископ Солунський
Святитель Йосиф, архієпископ Солунський, брат преподобного Феодора Студита, разом з яким він подвизався під керівництвом преподобного Платона (пам'ять 5 квітня) в монастирі Сакудіон. За подвижницьке життя преподобний Йосиф був одноголосно обраний архієпископом міста Солуні. Разом з братом він виступив проти незаконного шлюбу імператора Костянтина (780 - 797), за що після мук був заточений в темницю на пустельному острові. Імператор Михаїл Рангав (811 - 813) звільнив святителя Йосифа з ув'язнення. При імператорі Льві V Вірменину (813 - 820) святитель знову постраждав разом з братом, преподобним Феодором, за шанування святих ікон. У в'язниці його піддавали тортурам, але святитель був непохитний у своїй вірі. Імператор-іконоборець зажадав, щоб він підписався під іконоборчим сповіданням віри. За відмову святителя кинули в іншу, смердючу темницю. При імператорі Михаїлі Косноязичному (820 - 829) святитель Йосиф, разом з іншими ченцями, які постраждали за іконошанування, був звільнений. Останні роки він провів у Студийському монастирі, де помер в 830 році. Святитель Йосиф, архієпископ Солунський, відомий як духовний піснописець. Ним складені тріпіснці і стихири Тріоді Постової, канон покаянний в Неділю блудного сина і інші піснеспіви. Ним написані кілька слів на свята, з яких найбільш відоме Слово на Воздвиження Чесного Хреста Господнього.

Преподобний Симеон Ветхий
Преподобний Симеон Ветхий, названий так на відміну від преподобного Симеона Стовпника (пам'ять 1 вересня), трудився в Сирії в V столітті, в дитячі роки пішов у пустелю в Сирії і оселився в печері, в абсолютній самоті. Безперервна молитва, внутрішнє самозаглиблення і Богомисліє були постійним його заняттям. Подвижник харчувався лише травами, які росли навколо його печери. Коли до нього почали приходити люди, щоб отримати повчання, він, бажаючи зберегти безмовність, залишив печеру і переселився на одну з гір Аманського хребта. Але й тут усамітнення подвижника порушувалося безліччю відвідувачів. Тоді преподобний Симеон пішов на Синайську гору, де колись пророк Мойсей (пам'ять 4 вересня) отримав одкровення від Бога. Божим Промислом, після недовгого перебування на Синаї, святий подвижник повернувся в Аман і там заснував дві обителі: одну на вершині гори, іншу біля її підніжжя. Будучи настоятелем цих обителей, преподобний Симеон духовно настановляв ченців, попереджав їх про підступи ворога роду людського і вчив боротися зі спокусами, підбадьорював і зміцнював в подвигах, збуджуючи до роздумів про спасіння. За святість життя преподобний Симеон отримав від Бога дар благодатних чудотворень. Після многотрудного подвижницького життя преподобний Симеон преставився до Бога близько 390 року.