5 лютого пам'ять сщмч. Климента, єп. Анкирського і мч. Агафангела

Священномученик Климент, єпископ Анкирський і мученик Агафангел
Священномученик Климент, єпископ Анкирський народився в Галатійському місті Анкирі у 258 році від батька язичника і матері християнки. У дитинстві позбувся батька, а в дванадцять років - і матері, яка передбачила йому мученицьку смерть за віру в Христа. Жінка, що усиновила його, Софія, виховувала його у страху Божому. Під час страшного голоду в Галатії деякі язичники кидали своїх дітей, не маючи можливості їх прогодувати, і Софія збирала нещасних до себе, годувала і одягала їх, а святий Климент допомагав їй у цьому. Він учив дітей і готував їх до прийняття святого Хрещення. Багато хто з них згодом зазнали мучеництва за віру в Христа.
За добродійне життя святий Климент був поставлений в читця, а потім в диякона, у вісімнадцять років отримав сан пресвітера, а в двадцятирічному віці був рукопокладений в єпископа Анкирського. Незабаром спалахнуло гоніння Деоклитіана (284 - 305) на християн. За доносом притягнутий був до відповіді і єпископ Климент. Управитель Галатії Дометіан намагався схилити святого до поклоніння язичницьким богам, але єпископ Климент твердо сповідав віру Христову і мужньо зазнав муки, яким піддав його лютий намісник. Його вішали на дереві, різали тіло гострим залізом так, що видно були кістки, жорстоко били палицями і камінням, вертіли на колесі і палили на повільному вогні. Господь зберігав Свого страждальника і чудом зціляв його понівечене тіло. Тоді Дометіан послав святого до Риму до самого імператора Деоклитіана з донесенням про те, що єпископ Климент був жорстоко мучений, але залишився непоборним. Деоклитіан, побачивши мученика абсолютно здоровим, не повірив донесенню і піддав його ще жорстокішим тортурам, а потім ув'язнив.
Багато хто з язичників, бачивши мужність святого і чудове зцілення його від ран, увірували в Христа. До святого Климента у в'язниці стікалися люди для повчань, зцілень і Хрещення, так що в'язниця перетворилася на храм. Багато з них за донесеннями були страчені імператором. Деоклитіан, уражений дивовижним терпінням святого Климента, відіслав його до Никомідії до свого співправителя Максиміана.
По дорозі, на кораблі, до святого приєднався учень його Агафангел, що уникнув страти з іншими сповідувачами і бажав постраждати і померти за Христа разом з єпископом Климентом.
Імператор Максиміан віддав святих Климента і Агафангела управителеві Агрипину, який піддав їх таким нелюдським катуванням, що навіть в глядачах-язичниках спалахнуло відчуття співчуття до мучеників і вони побили каменями мучителів.
Отримавши свободу, святі зціляли жителів міста покладанням рук, хрестили і наставляли людей, що велелюдно стікалися до них. Знову схоплені за розпорядженням Максиміана, вони були відправлені на батьківщину до міста Анкир, де князь Анкирський Куріній знов піддав їх мукам, а потім відіслав до міста Амісії до намісника Дометія, що відрізнявся особливою жорстокістю.
У Амісії святі мученики були кинуті в кипляче вапно, пробули в ньому добу і залишилися неушкодженими. З них здирали шкіру, били залізними палицями, клали на розжарені залізні ліжка і поливали сіркою. Святим все це не пошкодило, і вони були відправлені до Тарсу для нових мук. По дорозі в пустелі святому Клименту, за його молитвою, було дано одкровення, що він ще 28 років страждатиме за Ім'я Христове. Зазнавши безліч мук, святі були ув'янені.
Після смерті Максиміана святий Агафангел був усічений мечем. Святого Климента звільнили анкирські християни і відвезли до печерного храму. Там, після здійснення Літургії, святий сповістив віруючим швидке закінчення гонінь і своє близький відхід. Святий мученик дійсно незабаром був убитий воїнами міста, що увірвалися до храму. Святому відсікли мечем голову під час принесення ним Безкровної Жертви (+ біля 312).