29 жовтня пам’ять прп. Лонгина, воротаря Києво-Печерського, що в Дальніх печерах. Мч. Лонгина сотника, що при Хресті Господньому. Св. блгв. Кн. Євпраксія Псковська

Преподобний Лонгин, воротар Києво-Печерський
До великого сонму отців Києво-Печерських належить також преподобний Лонгин, воротар. Нажаль ми володіємо досить убогими даними про житіє та подвиги цього святого. Відомо що преподобний проходив послух в Києво-Печерському монастирі. Провадив святе, чеснотне і богоугодне життя. Його молитолвне старання і смирення, працьовитість і послух були винагороджені Господом. Воротар Печерський сподобився мати дар прозорливості. Людей, які приходили в обитель з добрими намірами, підбадьорював, а злих нещадно викривав і приводив до покаяння. Звершивши подвиг і віру зберігши преподобний відійшов до Господа. Був похований у Дальніх печерах, де і нині спочиває нетлінне його тіло. Молитвами преподобного, отця нашого Лонгина, воротаря Печерського, а також всіх преподобних Печерських, нехай Всемилостивий Господь відкриє нам врата Небесні.

Мученик Лонгин сотник
Святий мученик Лонгин сотник, римський воїн, проходив службу в Іудеї під керівництвом прокуратора Понтія Пилата. Під час страти Спасителя загін, яким командува Лонгин, стояв на сторожі навколо Голгофи, біля самого підніжжя святого Хреста. Лонгин і його воїни були свідками останніх миттєвостей земного життя Господа, великих істрашних знамень, явлених після смерті Його. Ці події вразили душу воїна. Лонгин увірував у Христа і привселюдно сповідав,що « …воістину-це Син Божий» ( Мф. 27, 54). За церковним переданням Лонгин був саме тим воїном, який проколов списом ребра розіп’ятого Спасителя і від витікших крові і води отримав зцілення хворих очей.
Після страти і поховання Спасителя Лонгин зі своїм загоном стояв на сторожі біля Гробу Господнього. Тут воїни сподобились бачити Пресвітлде Христове Воскресіння. Іудеї підкупом схиляли їх лжесвідчити, ніби тіло Христа викрали Його ученики. Лонгин і два його соратникане спокусились іудейським золотом. Увірувавши в Спасителя , воїни прийняли Хрещення від апостолів і вирішили покинути службу. Лонгин покинув Іудею і вирушив з проповіддю про Христа Ісуса, Сина Божого, на свою батьківщину, в Кападокію. За ним послідували і два його соратника. Полум’яне слово справжніх учасників великих подій в Іудеї схвилювало серця і розуми кападокійців; християнство стало швидко розповсюджуватись в місті і в навколишніх поселеннях. Довідавшись про це, іудейські старійшини переконали Пилата направити в Кападокію загін воїнів, щоб вбити Лонгина і його сподвижників. Посланий загін прибув у рідне поселення Лонгина; колишній сотник сам вийшов на зустріч воїнам і привів їх у свій дім. За трапезою воїни розповіли про ціль свого прибуття, не знаючи, що господар дому – той чоловік, якого вони шукають. Тоді Лонгин і його сподвижники назвали себе і просили воїнів невагаючись виконати свій обов’язок воїнського послуху. Воїни хотіли відпустити святих і навіть радили їм втікати, але сподвижники відмовились це зробити, виявивши тверду волю прийняти страждання за Христа. Святі мученики були усічені, і їхні тіла поховані там, де заповідалисвяті, а відрублені голови відправили до Пилата. Пилат наказав кинути голови мучеників на смітник за стінами міста. Через деякий час сліпа жінка прийшла в Єрусалим, щоб поклонитися святиням. У сні їй явився святий Лонгин і сказав, щоб вона знайшла його голову і поховала її. Сліпу провели до смітника. Доторкнувшись до глави мученика, жінка прозріла. Вона благоговійно віднесла чесну главу в Кападокію і там поховала.

Свята благовірна княгиня Євпраксія Псковська
Свята благовірна княгиня Євпраксія Псковська, в миру Євфросинія, дочка Полоцького князя Рогволода Борисовича і тітка святого благовірного князя Довмонта-Тимофія, була дружиною Псковського князя Ярослава Володимировича. Князь Ярослав втік із Пскова в Лівонію і одружився там на німкені. Разом з німецькими рицарями він неодноразово нападав на руські землі, в 1231 році захопив Ізборськ. Пісяля втечі чоловіка Євфросинія навернулась до подвигів благочестя. В 1243 році вона побудувала на березі річки Великий монастир на честь святого Іоанна Предтечі і стала його першою ігуменю. Запрошена в Лівонію для побачення з колишнім чоловіком в місті Оденпі ( Ведмежа Голова), була вбита, пасинком, ймовірно, сином Ярослава від німкені. Похована в соборі влаштованого нею монастиря. Через десять днів після смерті святої Євпраксії над її гробом звершилось чудо6 від ікони Спасителя вилилось миро. Ікона була названа « Спаситель Мироточивий». Лик праведної княгині зберігся на двох іконах. На одній вона зображена в молитві зі святим Іоанном Предтечею і святим Апостолом Андрієм Первозванним. Інша ікона з її зображенням знаходилась поряд з чудотворною іконою Спасителя.