29 травня пам'ять Феодора Освячного

Преподобний Феодор названий "Освященним" тому, що перший у своїй обителі був рукопокладений в священики.
Преподобний Феодор походив із Єгипту і був сином багатих і знатних батьків-християн. У ньому рано виявилося прагнення до чернечого життя. Одного разу, коли в будинку батьків на честь свята Богоявлення було велике частування, юнак, не бажаючи брати участь у бенкеті, засмутився, що за радощі земного життя буде позбавлений їх у житті майбутньому, він у 14-ть років таємно пішов з дому й оселився в одному з монастирів. Почувши про преподобного Пахомія Великого, він запалав бажанням побачити подвижника. Преподобний Пахомій з любов'ю прийняв захожого юнака, будучи попереджений Богом про його прихід. Залишившись в обителі, преподобний Феодор швидко досяг успіху у всіх чернечих подвигах, особливо ж у повному послуху своєму наставнику і в співчутті до оточуючих братів. Мати Феодора, дізнавшись, що він знаходиться в Тавенніській обителі, з листом від єпископа прийшла до преподобного Пахомія, благаючи про побачення з сином. Але інок Феодор, побоюючись порушити обітницю зречення від світу, відмовився побачитися з матір'ю.
Бачачи розум і здібності святого Феодора, преподобний Пахомій одного разу наказав йому говорити повчання братії від Божественного Писання. Святому Феодору тоді було 20 років. Він беззаперечно корився і став говорити, але деякі з старших братів образилися тим, що їм читає повчання новоспечений інок, і віддалилися. Тоді преподобний Пахомій сказав їм: "Ви підкорилися дияволу і своєю зарозумілістю погубили свої труди. Ви не Феодора відкинули, але відкинули Слово Боже і позбулися Святого Духа".
Святий Пахомій призначив преподобного Феодора будівничим Тавенніської обителі, а сам пішов у більш відокремлений монастир. Святий Феодор продовжував з синівською любов'ю піклуватися про свого наставника, в передсмертній хворобі преподобного Пахомія доглядав за ним, коли великий авва преставився до Господа, закрив йому очі. Після смерті преподобного Пахомія святий Феодор керував Тавенніським монастирем, а пізніше став на чолі всіх Фіваїдських обителей. Преподобний Феодор Освячений прославився святістю життя і рясним даром чудотворення, він був добре відомий святителю Афанасію, Патріарху Александрійському. Спочив святий Феодор в глибокій старості, у 368 році.