21 січня пам'ять прп. Григорія, чуд. Києво-Печерського. Прп. Григорія, затворника Києво-Печерського. Прп. Георгія Хозевіта

Преподобний Григорій, чудотворець Києво-Печерський
Преподобний Григорій був пострижений в чернецтво у Києво-Печерському монастирі за ігумена Феодосія. Багато часу святий приділяв читанню книг, котрі були єдиною його власністю. Преподобний вмів врозумляти злодіїв. Декілька разів до нього в келію і в сад прокрадались грабіжники, але святий лагідно врозумляв їх; злодії розкаювались, виправлялись і починали з того часу вести чесне життя. Одного разу, коли преподобний йшов до Дніпра за водою, отроки князя Ростислава, що відправлявся в похід, почали сміятись над старцем і грубою лайкою його обзивати. Святий відповів їм: « Діти, вам належало б сокрушати ся і просити у всіх молитов, бо над вами вже вирішений суд Божий. Ви всі разом з вашим князем знайдете смерть у воді». За наказом розлюченого князя Ростислава преподобний був зв’язаний і з каменем на шиї кинутий в Дніпро. Однак передбачення його збулося. Ростислав не повернувся з походу. В тому ж 1093 році двадцятилітній князь на очах у свого брата, Володимира Мономаха, утонув, під час втечі від половців.
Деякі джерела ототожнюють святого Григорія з преподобним Григорієм, творцем канонів Рівноапостольному князю Володимиру, преподобному Феодосію і святим мученикам Борису і Глібу. Але преподобний Григорій, творець канонів, жив пізніше і упокоївся біля 1120 року. Преподобний Григорій чудотворець відійшов до Господа в 1093 році і похований в Ближніх печерах.

Преподобний Григорій, затворник Києво-Печерський
Преподобний Григорій, затворник Печерський, жив у ХІVст. У « Сказанні про житія святих, що в печері преподобного Феодосія спочивають» говориться, що їжею преподобного Григорія все життя була неварена трава. Він давав цю траву тим, хто приходив до нього і вони зцілялись. Похований преподобний Григорій в Дальніх печерах.

Преподобний Георгій Хозевіт
Преподобний Георгій Хозевіт народився на острові Кіпрі. Після смерті батьків він вирушив в Палестину на поклоніння Святим місцям. Тут він вступив в чернечу Хозевітську общину, що знаходилась між рікою Йорданом та Єрусалимом. Він став пізніше її настоятелем. Преподобний Георгій подавав ченцям взірець посту, бдіння і тілесних подвигів. Поживши на землі ніби безплотний, він мирно упокоївся ( VII).