30 липня пам'ять святої вмц. Марини ( Маргарити). Прп. Іринарха Соловецького

Свята великомучениця Марина народилася в Малій Азії, в місті Антіохії в родині язичницького жерця. У дитинстві вона втратила матір, і батько віддав її на піклування годувальниці, яка виховала Марину в православній вірі. Дізнавшись про те, що дочка його стала християнкою, батько в обуренні відмовився від неї. Під час гоніння на християн імператора Діоклетіана (284-305) свята Марина в п'ятнадцятирічному віці була схоплена і вкинута в темницю. З твердим сподіванням на волю Божу та Його допомогу готувалася юна невільниця до майбутнього подвигу. Правитель Олімврій, зачарований красою дівчини, намагався вмовити її відректися від Христової віри і стати його дружиною. Але свята, не вагаючись, відкинула улесливі пропозиції. Тоді розгніваний правитель віддав святу мученицю катуванням. Жорстоко побиту, святу прибили цвяхами до дошки і тризубами рвали тіло. Сам правитель, не витримавши жаху цього катування, закрив обличчя руками. Але свята мучениця залишалася непохитною. Кинута на ніч у в'язницю, вона сподобилася Небесного відвідування і була зцілена від ран. Прив'язавши до дерева, мученицю обпалювали вогнем. Ледь жива, свята молилася: «Господи, Ти сподобив мене за Ім'я Твоє пройти через вогонь, сподоби мене пройти і через воду святого Хрещення».
Почувши слово «вода», правитель наказав втопити святу у величезній бочці. Мучениця просила Господа, щоб ця страта стала для неї святим Хрещенням. Коли її занурювали у воду, раптово засяяло світло і білосніжна голубка опустилася з Неба, несучи в дзьобі золотий вінець. Узи, накладені на святу Марину, самі собою розв'язалися. Мучениця стояла в купелі Хрещення славлячи Святу Тройцю - Отця, Сина і Святого Духа. Свята Марина вийшла з купелі абсолютно здоровою, без єдиного сліду опіків. Вражений дивом народ став славити Істинного Бога, і багато хто увірував. Це привело в лють правителя, і він наказав знищувати всіх, хто сповідує Ім'я Христа. Тоді загинуло 15 000 християн, а свята мучениця Марина була обезголовлена. Страждання великомучениці описав очевидець подій, на ім'я Феотім.
До взяття Константинополя хрестоносцями в 1204 році мощі великомучениці Марини знаходилися в монастирі Пантепонта. За іншими відомостями, вони перебували в Антіохії до 908 року і звідти були перенесені в Італію. Чесна її рука була перенесена на Афон, в Ватопедський монастир.

Преподобний Іринарх Соловецький
Преподобний Іринарх Соловецький прийняв постриг в Соловецькому монастирі і в своєму чернечому житті ревно наслідував преподобних Зосиму (пам'ять 17 квітня) і Саватія (пам'ять 27 вересня). У 1614 році, після смерті ігумена Антонія, Іринарх став його наступником. У той час Соловецький монастир мав велике значення в захисті північної Русі від шведів і данців. Новий ігумен багато зробив для зміцнення обителі. За преподобного Іринарх була споруджена кам'яна стіна з вежами, викопані глибокі рови, викладені камінням. Піклуючись про зовнішню безпеку обителі, преподобний багато уваги приділяв і внутрішньому, духовному її зміцненню. Сам смиренний і лагідний, постійно занурений в Богомисліє, він ревнував про підтримку в ченців істинно чернечого духу. Під духовним керівництвом преподобного Іринарха в Соловецькому монастирі виросли багато гідних подвижники. З благословення ігумена і за його заступництва преподобний Єлеазар (пам'ять 13 січня), друг і сподвижник преподобного Іринарха, заснував скит на Анзерському острові.
У царській грамоті Соловецькому монастирю 1621 ченцям повелівалося "жити за правилами Святих отців .., в повному послуху в ігумену (Іринарха) і старців".
Останні два роки життя преподобний провів в подвигу безмовної молитви.
Преставився святий 17 липня 1628.