28 лютого пам'ять прп. Пафнутія, затворника Києво-Печерського. Ап. від 70-ти Онисима. Прп. Пафнутія і дочки його Єфросинії. Прп. Євсевія, пустельника Сирійського

Преподобний Пафнутій, затворник Києво-Печерський
До великого сонму отців Києво-Печерський належить також преподобний Пафнутій затворник. Він невпинно плакав і зітхав все своє життя про час розлучення душі з тілом, як оточать людину Ангели і духи злоби, покажуть всі її справи - добрі і злі, нагадають їй про всі її думки і бажання, про те, що вона забула і чого не вважала за гріх.
Але Блаженні ті що плачуть, бо вони втішаться (Мф. 5, 4). І преподобний Пафнутій наприкінці свого побачив лики ангельські, які, прийнявши його душу, піднесли її на небо. Мощі його спочивають в Феодосієвих печерах. Його ім'я згадується в 8-й пісні канону: « згадуючи блаженство, тих що плачуть Пафнутію, завжди плакав ти, нині ж радісні унаслідувавши місця, молися там, щоб і нам в оселях безплачевних оселитися»

Святий Апостол від 70-ти Онисим
Апостол від 70-ти Онисим у молодості був рабом Филимона, християнина знатного роду, що жив у місті Колосах Фригійської області. Провинившись в чомусь перед своїм господарем і боячись покарання, святий Онисим втік у Рим, але там, як раб-утікач, потрапив у в'язницю. У в'язниці він зустрівся з апостолом Павлом, що утримувався в кайданах, був посвічений ним і прийняв святе Хрещення. У в'язниці святий Онисим як син служив апостолові Павлу. Апостол Павло, особисто знав святого Филимона, написав йому лист, повне любові, просячи простити раба-втікача і прийняти його як брата, з цим листом він відправив святого Онисима до його господаря, позбавивши самого себе допомоги, якої дуже потребував.
Святий Филимон, отримавши листа, не тільки простив Онисима, але і відпустив його на волю, пославши назад у Рим до першоверховного апостола. Згодом святий Филимон був рукоположений на єпископа міста Гази. (Пам'ять його 4 січня, 19 лютого і 22 листопада).
Після смерті апостола Павла святий Онисим служив апостолам до їхньої смерті й був поставлений ними на єпископа. Після кончини святих апостолів він проповідував Євангеліє в багатьох країнах і містах: в Іспанії, Карпетанії, в Колосах, в Патрах. У глибокій старості святий Онисим зайняв єпископський престол в Ефесі, після апостола Тимофія. Коли Ігнатія Богоносця вели в Рим на страту, до нього назустріч вийшов єпископ Онисим з деякими християнами, про що згадує святий Ігнатій у своєму листі до ефесян. У царювання імператора Траяна святий Онисим був схоплений і приведений на суд до єпарха Тертілла. Він протримав святого 18 днів у в'язниці, а потім заслав на ув'язнення в місто Путіоли. Через деякий час єпарх викликав в'язня і, переконавшись, що святий Онисим все так же твердо сповідує віру в Христа, піддав його жорстокому побиттю камінням, після чого святому усікли голову мечем. Тіло мученика взяла одна знатна жінка і поклала в срібну раку. Це було близько 109 року.

Преподобний Пафнутій і дочка його Єфросинія
Преподобна Єфросинія народилася на початку V століття в місті Александрії в родині знатних і багатих батьків і була єдиною дитиною. Мати Євфросинії померла рано. Виховував дівчинку батько, Пафнутій, який був глибоко віруючим, благочестивим християнином. Він часто відвідував монастир, ігумен якого був його духовним наставником. Коли Євфросинії виповнилося 18 років, батько хотів видати дочку заміж. Він попрямував до монастиря до свого наставника, щоб отримати благословення на майбутній шлюб дочки. Ігумен розмовляв з дівчиною і дав їй своє благословення, але свята Євфросинія прагнула до чернечого життя. Прийнявши таємно постриг від ченця-мандрівника, вона покинула рідну домівку і вирішила вступити в обитель, щоб провести життя на самоті і молитві. Побоюючись, однак, що в жіночому монастирі її виявить батько, вона, назвавши себе євнухом Ізмарагдом, прийшла в той самий чоловічий монастир, який з дитинства відвідувала разом з батьком. Ченці не впізнали переодягнену в чоловічий одяг Евфросинию і прийняли в свою обитель. В відокремленій келії в трудах, пості та молитві свята Євфросинія провела 38 років і досягла високої духовної досконалості. Її батько сумував про втрату улюбленої дочки і не раз, за порадою настоятеля, розмовляв з ченцем Ізмарагдом, відкриваючи йому свою печаль, і знаходив у нього духовну розраду. Перед кончиною преподобна Євфросинія відкрила засмученому батькові свою таємницю і просила, щоб ніхто, крім нього, не готував до поховання її тіла. Поховавши дочку, Пафнутій роздав все своє майно бідним і монастирю і прийняв чернецтво. Десять років, аж до своєї кончини, він трудився в келії своєї дочки.

Преподобний Євсевій пустельник
Преподобний Євсевій пустельник жив у IV столітті і трудився на горі поблизу селища Асіха в Сирії. Він проводив вельми суворе життя, перебуваючи завжди під відкритим небом і терпляче переносячи літню спеку та зимовий холод, одяг преподобний носив шкіряну, харчувався квашеними горохом і бобами. Будучи вже немічним старцем, на всю Велику Чотиридесятницю їв всього 15 смокв. Коли до преподобного Євсевія стало приходити багато народу, він прийшов в ближній монастир, влаштував у монастирській стіни невелику огорожу і в ній перебував до смерті. Преподобний Євсевій дожив до глибокої старості, упокоївшись у віці 90 років, після 400 року.