17 лютого пам'ять прп. Ісидора Пелусіота. Блгв. кн.. Георгія, прп. Кирила Новоєзерського. Прп. Миколая сповідника, ігум. Студійського

Преподобний Ісидор Пелусіот
Преподобний Ісидор Пелусіот жив у IV - V століттях. Родом з Александрії. Виріс в середовищі благочестивих християн. Він був родичем з Феофілом, архієпископом Александрійським, і його наступником святим Кирилом. Ще юнаком він покинув світ і пішов до Єгипту на Пелусіотську гору, яка стала місцем його чернечих подвигів. Духовна мудрість і строгий аскетизм преподобного Ісидора в поєднанні з широкою освіченістю і природним знанням людської душі дозволили йому в короткий час здобути повагу і любов ченців. Вони обрали його своїм настоятелем і звели в сан пресвітера. Наслідуючи приклад святителя Іоанна Золотоустого, якого йому довелося бачити і чути під час подорожі до Константинополя, преподобний Ісидор присвятив себе переважно християнській проповіді, тієї "практичної філософії", яка, за його власними словами, є "підвалиною будівлі і самою будівлею», в той час як логіка "є її прикраса", а "споглядання - вінець". Він був учителем і безвідмовним подателем порад для всіх, хто звертався до нього за духовною підтримкою - будь то проста людина, вельможа, єпископ, патріарх Александрійський або сам імператор. Після нього залишилося близько 10 000 листів, з яких до нас дійшло 2090. Велика частина цих листів містить глибокі за Богословською думкою і разом морально повчальні тлумачення Священного Писання. Тут преподобний Ісидор виступає як кращий учень святителя Іоанна Золатоустого. Любов і відданість преподобного Ісидора до святого Іоанна Золотоустого проявилися в рішучих діях на захист святого Іоанна під час гоніння на нього імператриці Євдоксії і архієпископа Феофіла. Після смерті святителя, преподобний Ісидор переконав наступника Феофіла, святого Кирила Александрійського, вписати ім'я святого Іоанна Золотоустого в церковні диптихи як сповідника. З ініціативи преподобного Ісидора був скликаний III Вселенський Собор в Ефесі (431), на якому було засуджено псевдовчення Несторія про Особу Ісуса Христа.
Преподобний Ісидор досяг глибокої старості і помер близько 436 року. Церковний історик Євагрій (VI століття) про преподобного Ісидор пише, що «життя його здавалася всім життям ангельським на землі". Інший історик, Никифор Калліст (XI ст.), Так вихваляє преподобного Ісидора: "Він був живим і одухотвореним стовпом чернечих уставів і Божественного видіння і як би самим вищим зразком найтеплішого наслідування і навчання духовного".

Святий благовірний князь Георгій ( Юрій)
Святий благовірний князь Георгій (1189-1238) був другим сином великого князя Всеволода Велике Гніздо. У 1212 році, після смерті батька і старшого брата Костянтина, він успадкував Володимирський великокнязівський престіл. Благовірний князь Георгій відрізнявся благочестям і військовою доблестю. Ним був заснований Нижній Новгород. У 1237 році на Руську землю рушили монголо-татарські орди Батия. Вони спустошили Рязань і спалили Москву. Святий Георгій залишив престольне місто на піклування своїх синів Мстислава і Всеволода (третій син - Володимир - був у той час в полоні у татар) і досвідчених воєвод, а сам рушив з військом і племінниками - синами Костянтина - на північ, щоб з'єднатися з іншими князями. На початку березня він вийшов на береги річки Ситі. Там 4 березня 1238 року відбулася кривава битва з татарами. Ще перед битвою благовірний князь Георгій отримав звістку про те, що столицю заххоплено і всі його сини убиті. Вислухавши сумну звістку, великий князь звернувся з молитвою до Бога, в якій просив Всевишнього сподобити його мученицької смерті за віру християнську і народ православний. І молитва його була почута: у битві на річці Ситі великий князь загинув мученицькою смертю - йому було відсічено голову. Через деякий час після битви повертався з Білоозера до своєї пастви Ростовський єпископ Кирил II. Його шлях лежав через поле битви. Серед полеглих воїнів він по одягу впізнав обезголовлене тіло великого князя. З благоговінням він узяв його і переніс до Ростова. Там, при великому плачі всього народу, поховав його в соборному храмі. Через деякий час була знайдена і чесна глава великого князя, яка була прикладена до тіла. Через два роки гріб з тілом благовірного князя Георгія з великою урочистістю була перенесена у Володимирського Успенського собору. У 1645 році тіло святого князя було знайдене нетлінним, і відбулося церковне прославляння святого. Мощі князя Георгія були перекладені в срібну раку, влаштовану Святійшим Патріархом Йосифом.

Преподобний Кирил Новоєзерський
Преподобний Кирил Новоєзерський народився в благочестивій родині. Господь вже в утробі матері відзначив його обраність. Одного разу, коли мати Кирила, що носила під серцем сина, молилася в храмі за Божественною літургією, младенець тричі - при читанні Євангелія, при співі Херувимської і в момент перетворення Святих Дарів - виголосив в її утробі.
З дитинства полюбив преподобний усамітнення і молитву, мріяв про чернече життя. П'ятнадцятирічний Кирил таємно пішов з дому, щоб вступити в Псково-Печерську обитель. Шляху в монастир він не знав, з дому не взяв нічого на дорогу і йшов, покладаючи всі сподівання на Господа і на Пречисту Його Матір. Верст за 20 від міста отрок зустрів благоліпного старця-ченця, який провів його до обителі і на прощання благословив зі словами: "Нехай Бог благословить тебе, дитино, і сподобить ангельського образу, і нехай будеш посудиною обраною Божественного Духа". Сказавши це, старець зробився невидимий. Отрок зрозумів, що це був посланець Божий, і подякував Господу.
Настоятель монастиря - преподобний Корнилій (пам'ять 20 лютого) прозорливим оком побачив явлену на отроку благодать. Він багато наставляв його і зодягнув у чернечий образ з ім'ям Кирило. П'ятнадцятирічний інок дивував братію своїми подвигами: постом і молитвою виснажував плоть, ревно виконував послухи, день і ніч був готовий навчатися Слову Божому вже тоді думав закінчити дні свої в пустині, на самоті.
Одного разу до батьків хлопця, які оплакували його як померлого, прийшов старець з монастиря преподобного Корнилія і розповів їм про сина і його життя в обителі. Радісна звістка ще більше утвердила матір Кирила в любові Божій. Умовивши чоловіка віднести в обитель частину її маєтку, вона залишила світ, прийняла чернечий образ з ім'ям Єлена і незабаром тихо померла.
Батько преподобного прийшов до обителі, ігумен Корнилій наказав Кирилу побачитися з ним. Зніяковів чернець, але, не сміючи не послухатися настоятеля, впав до ніг батька, благаючи про прощення за те, що таємно пішов з дому. Батько з любов'ю простив Кирила і назавжди залишився в обителі. Преподобний Корнилій нарік йому в чернецтві ім'я Варсонофій і віддав на навчання синові. Через три роки він мирно переставився. Син його з ще більшою ретельністю продовжував працювати Господу, відсікаючи в усьому свою волю в виконанні послуху не тільки ігумена, а й братії. Він жадав обійти всю Руську землю, щоб поклонитися святиням її і обрати собі пустелю для життя в мовчанні.
Отримавши благословення преподобного Корнилія, преподобний Кирил залишив обитель, у якій зміцнів духовно, і пішов у поморські країни, блукаючи по лісах і пустелях, харчуючись корою і лісовими ягодами. У важкому подвигу мандрівництва провів він близько двадцяти років, обійшов терени Московські, Новгородські, Псковські, але ніколи не заходив до дому та не брав милостині. Днем мандрував, а ніч проводив у молитві в притворах храмів, не пропускаючи церковних служб.
Одного разу на молитві преподобному Кирилу було явлення Небесного світла, яке вказало місце, де він повинен заснувати обитель. Негайно вирушив він у дорогу і, дійшовши до Тихвинського монастиря Богоматері, провів у ньому три дні і три ночі в безнастанній молитві до Пречистої Владичиці. У сні з'явилася йому Матір Божа. Схвалюючи його, Вона сказала: "Угоднику Пресвятої Тройці, рабе мій, Кириле, піди на східну країну до Білоозера, і явить тобі Господь і Син Мій місце упокоєння для твоєї старості".
З розчуленням сльозами від дивовижного видіння пішов преподобний до Білоозера. На озері побачив він невеликий острів, від якого сходив вогненний стовп на небо. Там під високою багатовіковою ялиною блаженний Кирил влаштував курінь і потім побудував дві келій: одну для себе, іншу для майбутньої братії; відлюдник спорудив дві малі церкви на честь Воскресіння Христового та Богоматері Одигитрії. Багато спокус зазнав він тут від ворогів невидимих і від людей, які іноді забридали до святого, але все долав він мужнім терпінням і постійною молитвою. Звістка про його святе життя поширювалася всюди, і зібралася до нього братія.
Багато було випадків благодатного зцілення за молитвами преподобного; Господь сподобив Свого угодника і дару провидіння. Передчуваючи свою кончину, преподобний закликав братію. Зі сльозами розчулення в останній раз повчав святий своїх духовних чад, поки не завмер його голос. Довго мовчав він, але раптом гірко-гірко заплакав. "Відходжу я до Господа в життя вічне, вас же віддаю Богу і Слову Його благодаті, що дає насліддя і освячення всім. Воно хай допоможе вам. Благаю вас, не знемагайте в постах і молитвах, зберігаючи себе від наклепів ворожих, і не зневажить Господь смирення вашого за Своїм невимовним милосердям".
Сказавши це, блаженний дав останнє цілування братії, причастився Святих Божественних Таїн, осінив себе хресним знаменням і зі словами "Слава Богу за все!" і віддав Йому чисту свою душу 4/17 лютого 1532 року.
Незабаром відкрилися знамення особливої близькості його до Господа. Так, коли один чернець на ім'я Киріак, захворів, то преподобний Кирил в сонному видінні з'явився йому і, осінивши його хресним знаменням, зцілив від хвороби. Потім він зцілив іншого ченця, на ім'я Макарій. Це зцілення особливо разюче і заслуговує надзвичайної уваги всіх віруючих. Макарій був покараний Богом за свій норовливий поганий характер тим, що не міг ні їсти, ні спати. Коли його привели до гробу преподобного, то він в корчах впав на землю. Тоді ченці, які привели його, поклали його на самий гріб преподобного - і хворий негайно ж прокинувся абсолютно здоровим. Багато й інших зцілень сталося за молитвами до преп. Кирила, невпинного молитвеника нашого перед Богом.
Мощі цього праведника були знайдені нетлінними при закладці в його обителі нового храму, який за обітницею будувався боярином Морозовим, який отримав за молитвами до святого подвижника порятунок від багатьох бід.

Преподобний Миколай сповідник, ігумен Студійський
Преподобний Миколай сповідник, ігумен Студійский, жив у IX столітті. Він народився на острові Криті в селищі Кедонії в християнській сім'ї. У віці 10 років батьки відправили його в Константинополь до дядька, блаженному Феофана, який був ченцем Студійського монастиря. За розпорядженням настоятеля Студійський обителі преподобного Феодора хлопчик був зарахований в монастирське училище. Після закінчення училища він, 16-ти років, був пострижений в ченці, а через кілька років удостоєний і священного сану.
Під час жорстокого гоніння, піднятого візантійським імператором Левом Вірменином (813 - 820) на тих, хто шанував святі ікони, преподобний Миколай розділив долю преподобного Феодора Студита: їх неодноразово вкидали в темниці, всіляко катували і глумилися над ними. Однак вони ревно продовжували поширювати православ'я серед християн. З приходом до влади блаженної цариці Феодори (+ 867), керувала державою під час малолітства свого сина Михаїла, іконошанування було відновлене і настав час відносного спокою. Преподобний Миколай повернувся в Студійський монастир і був обраний його настоятелем. Проте затишшя тривало недовго. Цариця Феодора була усунена від управління, а до влади прийшов дядько царя, Варда, людина, заплямував себе відкритим співжиттям з дружиною свого сина. Спроби Святійшого Патріарха Ігнатія проявити свою духовну владу, і тим приборкати нечестивого Варду, виявилися безуспішними. Навпаки, він був позбавлений патріаршого престолу і відправлений на заслання. Не бажаючи бути свідком торжествуючого беззаконня, преподобний Миколай залишив Константинополь. 7 років він провів у вигнанні. Потім як полонений він був поселений в Студійському монастирі, в якому два роки провів в ув'язненні, аж до смерті царів Михаїла (855 - 867) і Варди. Зі сходженням на престол імператора Василія I Македонянина (867 - 886) преподобний Миколай був звільнений і за наказом царя знову прийняв настоятельство. За своє сповідницьке і подвижницьке життя він отримав від Бога дар зцілень, який не вичерпався і після його кончини в 868 році.