22 червня пам'ять свт. Кирила, архієп. Александрійського. Прп. Кирила, ігум. Білоєзерського

Святитель Кирил, архієпископ Александрійський
Святитель Кирил, архієпископ Александрійський, видатний борець за Православ'я і великий учитель Церкви, походив із знатної і благочестивої християнської сім'ї. Він вивчив світські науки, у тому числі і філософію, але найбільше прагнув здобути знання Священного Писання та істин християнської віри. У юності святий Кирило поступив в скит святого Макарія в Нітрійськіх горах, де пробув шість років. Патріарх Олександрійський Феофіл (385 - 412) посвятив його в сан диякона, зарахував до кліру і, бачивши його обдарованість, доручив промовляти проповіді.
Після смерті Патріарха Феофіла святий Кирио одностайно був обраний на патріарший престол Александрійської Церкви і очолив боротьбу з єрессю Новаціана, що розповсюдилася в Олександрії, який учив, що християни, що відпали під час гонінь від Церкви, не можуть бути знов прийняті нею.
Святитель Кирил, бачивши безрезультатність умовляння єретиків, домігся їх вигнання з Александрії. Найнебезпечнішими для Церкви були юдеї, що неодноразово проводили бунти, які супроводжувалися звірячими вбивствами християн. Святителеві довелося довго боротися з цим. Щоб покінчити ще й із залишками язичництва, святитель вигнав бісів із стародавнього язичницького капища і влаштував на тому місці храм. Сюди були перенесені мощі святих безсрібників Кира і Іоанна. Ще важча боротьба чекала святителя з виниклою несторіанською єрессю.
Несторій, пресвітер Антіохийської Церкви, в 428 році був обраний на Константинопольську кафедру і дістав можливість широко поширювати своє єретичне учення, направлене супроти догмата про незлите з'єднання двох природ в особі Господа Ісуса Христа. Несторій називав Матір Божу не Богородицею, а Христородицею, тлумачачи, що вона народила не Бога, а людину Христа. Святий Патріарх Кирил неодноразово писав Несторію і роз'яснював його помилки, але той продовжував упиратися. Тоді святитель направив кліру Константинопольської Церкви послання проти несторіанства, а святому благовірному цареві Феодосію Молодшому (408 - 450) - два трактати з викриттям єресі. Писав святитель Кирило і іншим Церквам - Тату Целестину і іншим Патріархам, а також ченцям деяких монастирів, попереджаючи про виникнення небезпечної єресі.
Несторій почав відкрите гоніння на православних. У його присутності один з його прихильників, єпископ Дорофій, з церковної кафедри проголосив анафему тим, хто іменує Пресвяту Діву Марію Богородицею.
Несторій ненавидів святителя Кирила і в своїх доносах зводив на нього всякі наклепи і вигадки, називаючи єретиком. Святитель всіма силами продовжував захищати Православ'я. Положення загострилося настільки, що виникла необхідність в скликанні Вселенського Собору, який відкрився в 431 році в місті Єфесі. На Собор прибуло 200 єпископів від всіх Християнських Церков. Несторій, чекаючи прибуття єпископа Антіохийського Івана і інших сірійських єпископів, не погоджувався на відкриття Собору. Але отці Собору почали засідання. Головував Олександрійський Патріарх, святитель Кирило. Розглянувши учення Несторія, Собор засудив його як єресь. Несторій не підкорявся Собору, а прибулий єпископ Іоанн відкрив беззаконний собор, який проголосив святителя Кирила єретиком. Смута збільшувалася. По велінню імператора архієпископи Кирил Александрійський і Мемнон Єфеський були ув'язнені. Цьому ж заходу піддався і Несторій.
Незабаром святителі Кирил і Мемнон були звільнені, і засідання Собору продовжувалися. Несторій, що не підкорявся визначенню Собору, був позбавлений сану і по велінню імператора засланий у віддалене місце Сасим, в Лівійській пустелі, де він помер у важких муках: його язик, що хулив Матір Божу, спіткала кара - у ньому завелися черв'яки. Визначення Єфеського Собору підписали також єпископ Іоанн Антіохийський і решта сирійських єпископів.
Святитель Кирил управляв Александрійською Церквою 32 року: до кінця його плідної діяльності паства була очищена від єретиків. М'яко і обережно святитель Кирил підходив до тих, хто по своїй простоті і невіданню впадав в помилкову філософію. До одного старця, подвижника високого життя, що неправильно мислив про старозавітного праведника архиєрея Мелхиседека як про Сина Божого, святитель звернувся з проханням помолитися Господу, щоб Він відкрив, як правильно мислити про цього праведника. Через три дні старець прийшов до святителя Кирила і сказав, що Господь відкрив йому, що Мелхиседек був архиєреєм і звичайною людиною.
Святитель Кирил зумів подолати упередження до пам'яті великого святителя Іоанна Золотоустого (+ 407; пам'ять 13 листопада). Патріарх Александрійський Феофіл, рідний дядько святителя, був супротивником святителя Іоанна і головував на Соборі, що засудив його. Святитель Кирил з молодих років знаходився в оточенні супротивників Іоанна Золотоустого і мимоволі теж мав проти нього упередження. Преподобний Ісидор Пелусіот (+ ок.436 - 440; пам'ять 4 лютого) неодноразово писав святителеві Кирилу і спонукав його внести ім'я великого отця Церкви до диптиха святих, але святитель Кирило не погоджувався. Але одного разу він побачив уві сні чудовий храм, в якому знаходилася Божа Мати, оточена сонмом Ангелів і святих, серед яких стояв і святитель Іоанн Золотоустий. Коли святитель Кирил хотів наблизитися до Пресвятої Владичиці і віддати Їй поклоніння, святитель Іван Златоуст не допустив його. Мати Божа просила святителя Іоанна пробачити святого Кирила, що погрішив проти нього по невіданню. Побачивши, що святий Іоанн зволікає, Мати Божа сказала: "Пробач його для Мене, бо він багато потрудився для Моєї честі, прославив Мене серед людей і найменовував Богородицею". Святитель Іван відповідав: "За Твоїм, Владичице, клопотанням прощаю його", - і потім з любов'ю обійняв і поцілував святителя Кирила.
Святитель Кирило розкаявся в тому, що тримав гнів проти великого догідника Божого. Скликавши всіх єгипетських єпископів, він зробив урочисте святкування на честь святителя Іоанна Золотоустого
Упокоївся святитель Кирил в 444 році, залишивши багато творінь. Особливо слід зазначити Тлумачення на Євангелія від Луки, від Івана, Послання апостола Павла до Коринф’ян і Євреїв, а також апологію на захист християнства проти імператора Юліана Відступника (361 - 363). Величезне значення мають п'ять книг проти Несторія, праця про Пресвяту Тройцю, під назвою "Скарб", написаний проти Арія і Євномія, і два догматичні твори про Пресвяту Тройцю, виклади Православного вчення, що відрізняються точністю, про Вихід Святого Духа. Твір проти антропоморфізму написаний святителем Кирилом для деяких єгиптян, які за невіданням уявляли Бога в людському образі. У числі творінь святителя Кирила є і "Бесіди", серед яких особливо зворушливо і повчальне "Слово про відхід душі", поміщене в слов'янському "Слідуваній Псалтирі".

Преподобний Кирил, ігумен Білоєзерський
Преподобний Кирил, ігумен Бiлоєзерського (в миру Косма) народився в Москві у благочестивих батьків. В юні роки він залишився сиротою і жив у свого родича, боярина Тимофія Васильовича Вельямінова, окольничого при дворі великого князя Димитрія Донського (1363-1389). Світське життя обтяжувала юнака. На прохання преподобного Стефана Махрищського († 1406; пам'ять 14 липня) боярин відпустив Косьму в Симонів монастир, де він і прийняв постриг від святого Феодора († 1394, пам'ять 28 листопада) з ім'ям Кирил. Чернечі послухи преподобний Кирил виконував під керівництвом старця Михаїла, згодом єпископа Смоленського. Вночі старець читав Псалтир, а преподобний Кирил клав поклони, але після першоого удару дзвону йшов до утрені. Він просив у старця дозволу вживати їжу через 2-3 дні, але досвідчений наставник не дозволив цього, а благословив їсти щодня з братією, тільки не до ситості. Послух преподобний Кирил ніс у хлібопекарні: він носив воду, рубав дрова, роздавав хліб. Коли преподобний Сергій Радонезький приходив в Симоновський монастир, то серед інших відвідував і з любов'ю розмовляв з преподобним Кирилом. З хлібопекарні преподобного Кирила перевели в дім кухарів, і святий казав собі, дивлячись на палаючий вогонь: "Дивись, Кириле, не потрапити б тобі у вічний вогонь". Дев'ять років трудився в домі кухарів преподобний Кирило і здобував таке розчулення, що не міг без сліз споживати хліб, дякуючи Господу. Уникаючи слави людської, преподобний часом став юродствувати. У покарання за порушення благочиння настоятель призначив йому в їжу на 40 днів хліб і воду; преподобний Кирил з радістю поніс це покарання. Але як не приховував святий свою духовність, досвідчені старці розуміли його і проти волі змусили прийняти сан ієромонаха. У вільний від служіння час преподобний Кирил ставив себе на череду послушника і займався важкими роботами. Коли святий Феодор був посвячений у архієпископа Ростовського, братія в 1390 році обрала преподобного Кирила архімандритом обителі.
Багаті і знатні люди стали відвідувати преподобного, щоб слухати його настанови. Це бентежило смиренний дух святого, і він, як не просила браття, не залишився настоятелем, а зачинився у своїй колишній келії. Але й тут часті відвідувачі турбували преподобного, і він перейшов на старе Симонова. Душа преподобного Кирила прагнула до безмовності, і він благав Матір Божу вказати йому місце, корисне для порятунку. Одного разу вночі, читаючи, як завжди, акафіст перед іконою Божої Матері Одигітрії, він почув голос: "Іди на Білеозеро, там тобі місце".
В Бєлоєзерського стороні, тоді глухий і малолюдній, він довго ходив у пошуках місця, яке в баченні було призначено для його перебування. В околицях гори Мяури у Сіверського озера він, разом зі своїм супутником преподобним Ферапонтом (пам'ять 27 травня), поставив хрест і викопав землянку.
Преподобний Ферапонт незабаром віддалився в інше місце, і преподобний Кирил не один рік на самоті подвизався в підземній келії. Одного разу святий Кирил, зморений дивним сном, ліг заснути під сосною, але ледь він заплющив очі, як почув голос: "Біжи, Кириле!" Тільки встиг преподобний Кирил відскочити, як сосна рухнула. З цієї сосни подвижник зробив хрест. Іншим разом преподобний Кирил мало не загинув від полум'я і диму, коли розчищав ліс, але Бог зберігав Свого угодника. Один селянин намагався підпалити келію преподобного, але, скільки не намагався, це йому не вдавалося. Тоді зі сльозами каяття він сповідав свій гріх преподобному Кирилу, який постриг його в чернецтво.
З Симонової обителі до преподобного прийшли улюблені їм ченці Зеведей і Діонісій, а потім Нафанаїл, згодом келар обителі. Багато хто став приходити до преподобного і просити удостоїти їх чернецтва. Святий старець зрозумів, що час його безмовності скінчилося. У 1397 році він побудував храм на честь Успіння Пресвятої Богородиці.
Коли число братії збільшилося, преподобний дав для обителі устав гуртожитку, який висвітлював прикладом свого життя. У церкві ніхто не смів розмовляти, ніхто не повинен був виходити з неї перш закінчення служби; до святого Євангелія підходили по старшинству. За трапезу сідали кожен на своєму місці, і в трапезній була тиша. З трапезної кожен мовчки йшов у свою келію. Ніхто не міг отримувати ні листів, ні подарунків, не показавши їх преподобному Кирилу; без його благословення листів не писали. Гроші зберігалися в монастирській скарбниці, ні у кого не було ніякої власності. Навіть пити воду ходили в трапезну. Келії не закривалися, і в них, крім ікон і книг, нічого не тримали. В останні роки життя преподобного Кирила боярин Роман вирішив подарувати обителі село і надіслав дарчу грамоту. Преподобний Кирил розсудив, що якщо обитель стане мати села, то для братії почнуться турботи про землю, з'являться поселенці, чернече безмовність порушиться, і відмовився від дару.
Господь нагородив Свого угодника даром прозорливості і зцілень. Якийсь Феодор, вступивши в обитель з любові до преподобного, потім так зненавидів його, що не міг дивитися на святого і поривався піти з обителі. Він прийшов в келію преподобного Кирила і, глянувши на його сивини, не міг від сорому вимовити ні слова. Преподобний сказав йому: "Не журися, брате мій, всі помиляються в мені, ти один знаєш правду і все моє негідність; я дійсно непотрібна грішник". Потім преподобний Кирил благословив Феодора і додав, що він більше не буде бентежитися помислом; з тих пір Феодор спокійно жив в обителі.
Одного разу забракло вина для Божественної літургії, і паламар сказав про це святому. Преподобний Кирил звелів принести до нього порожню посудину, яка виявився повною вина. Під час голоду преподобний Кирило роздавав хліб усім нужденним, і він не кінчався, незважаючи на те, що зазвичай запасів ледве вистачало для братії.
Преподобний приборкав бурю на озері, яка загрожувала рибалкам, передбачив, що ніхто з братії не помре до його кончини, незважаючи на те, що лютував мор, а потім багато підуть слідом за ним.
Своє останнє Богослужіння преподобний звершив у день Святої Тройці. Заповівши братії зберігати любов між собою, преподобний Кирило блаженно спочив на 90-му році свого життя 9 червня 1427 в день пам'яті тезоіменитий йому святителя Кирила, архієпископа Александрійського. У перший же рік по смерті преподобного з 53 чоловік братії померли 30. Тим, які залишилися преподобний часто був уві сні з підтримкою і повчанням.
Преподобний Кирил любив духовне просвітництво і прищепив цю любов своїм учням. За описом 1635 року в монастирі значилося понад 2 тисяч книг, серед них 16 "чудотворця Кирила". Чудовими зразками духовного наставництва і керівництва, любові, миролюбства і втіхи є дійшли до нас три послання преподобного руських князів.
Загальноруське шанування преподобного почалося не пізніше 1447-1448 років. Житіє святого Кирила було написано за дорученням митрополита Феодосія і великого князя Василя Васильовича ієромонахом Пахомієм Логофетом, який прибув в Кирилів монастир в 1462 році і застав багатьох очевидців та учнів преподобного Кирила, в тому числі і преподобного Мартиніана (пам'ять 12 січня), який керував тоді Ферапонтовим монастирем.