13 березня пам'ять прп Іоанна Касіяна Римлянина. Прп. Іоанна, нареченного Варсонофієм, єп. Дамаського

Преподобний Іоанн Касіан Римлянин
Преподобний Іоанн Касіян Римлянин за місцем народження та мовою, на якій писав, належав Заходу, але духовною батьківщиною святого завжди був православний Схід. В Віфлеємській обителі, розташованій недалеко від того місця, де народився Спаситель, Іоанн прийняв чернецтво. Після дворічного перебування в обителі в 390 році преподобний з духовним братом Германом протягом семи років подорожував по Фіваїді і Скитській пустелі, черпаючи з духовного досвіду численних подвижників. Повернувшись в 397 році на короткий час до Віфлеєму, духовні брати три роки трудилися в повній самоті, а потім вирушили до Константинополя, де слухали святого Іоанна Золотоустого. У Константинополі преподобний Касіян прийняв сан диякона. У 405 році константинопольський клір направив преподобного в Рим до папи Інокентія I на чолі посольства - шукати захисту безвинно страждає святителю.
У сан пресвітера преподобний Касіян був присвячений у себе на батьківщині. У Марселі він вперше в Галії влаштував два спільножительні монастиря, чоловічий і жіночий, за уставом східних обителей. На прохання єпископа Аптського Кастора преподобний Касіян в 417 - 419 роках написав 12 книг "Про постанови кіновій" палестинських і єгипетських і 10 бесід з пустельними отцями, щоб дати співвітчизникам зразки спільножительних монастирів і познайомити їх з духом подвижництва православного Сходу. У першій книзі "Про постанови кіновій" мова йде про зовнішній вигляд ченця; в другій - про чин нічних псалмів і молитов; у третій - про чин денних молитов і псалмів; в четвертій - про чин відречення від світу; у восьми інших - про вісім головних гріхів. У бесідах отцівських наставник в подвижництві святий Касіян говорить про мету життя, про духовне міркування, про ступені зречення від світу, про бажання плоті і духу, про вісім гріхів, про біди праведників, про молитву. У наступні роки преподобним Касіяном написано ще чотирнадцять бесід: про досконалу любов, про чистоту, про Божу допомогу, про розуміння Писання, про дарування Божі, про дружбу, про вживання мови, про чотири роди ченців, про життя пустельницьке і спільножительне, про покаяння, про піст, про нічні спокуси, про умертвіння духовне, дано тлумачення слів "не що я хочу, те творю". В 431 році святий Іоанн Касіян написав свій останній твір проти Несторія, в якому зібрав проти єресі судження багатьох східних і західних вчителів. У своїх творах преподобний Касіян грунтувався на духовному досвіді подвижників. Святий Іоанн Касіян Римлянин мирно спочив в 435 році.

Преподобний Іоанн, наречений Варсонофієм, єпископ Дамаський
Преподобний Іоанн, наречений Варсонофієм, був родом з Палестини. 18-ти років прийняв він святе Хрещення, а незабаром і чернечий постриг. За свою подвижницьке життя преподобний Іоанн був висвячений на єпископа міста Дамаска. Проте, люблячи життя відокремлене, преподобний Іоанн залишив єпископію і таємно пішов в Александрію, назвавши себе Варсонофієм. Потім він пішов у Нітрійську пустелю, прийшов в монастир і просив ігумена прийняти його в обитель, щоб служити старцям. Цей послух він сумлінно виконував днем, ночі ж проводив у молитві.
Через деякий час преподобного побачив святий Феодор Нітрійській, який знав про те, що він єпископ, тоді святий Іоанн знову зник і пішов до Єгипту, де трудився до кінця свого життя (V століття).